رفاه و تامین اجتماعی

مخالفت اکثریت مجلس با خرید خدمت سربازی

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی را مغایر عدالت خواند و گفت که به احتمال زیاد این مصوبه در صحن علنی تصویب نمی شود چرا که اکثریت نمایندگان با آن مخالفند.

مجتبی توانگر با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی گفت: این موضوع مصوبه کمیسیون تلفیق است که هنوز به قانون تبدیل نشده است.

وی ادامه داد: در شرایطی که بسیاری از نمایندگان به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره خرید سربازی انتقاد دارند، برخی طوری موضع گیری می‌کنند که گویا این قضیه مصوب شده و کار تمام است.

این نماینده مجلس پیش‌بینی کرد که با توجه به فضای موجود در مجلس، به احتمال زیاد موضوع سربازی در صحن علنی تصویب نمی‌شود چون مهم ترین مشکل و دلیل مخالفت با خرید سربازی بحث ارتباط آن با عدالت است. این مصوبه تلفیق پیام خوبی به جامعه ارسال نمی‌کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: در ۴ سال دولت آقای روحانی یعنی از سال های ۹۴ تا ۹۷ خدمت سربازی فروخته شد چون اعتقاد برخی از موافقین این است که سرباز فراری‌ها زیاد هستند و سن آنها بالا رفته و این مصوبه برای رفع این مشکل است، حال اینکه راه حل فرار عده‌ای از خدمت سربازی، فروش آن نیست. برای حل این معضل باید چاره دیگری اندیشید. هم سربازی را حرفه‌ای کرد و هم راه را بر فراریان بست نه اینکه روی قانون‌گریزی قیمت‌گذاری کنیم.

توانگر با اشاره به بند ۹ سیاست‌های کلی قانون‌گذاری ابلاغی از سوی رهبر انقلاب در مهر سال ۱۳۹۸ گفت: رهبر انقلاب در این سیاست‌ها تصریح می‌کنند که «عدالت‌محوری در قوانین و اجتناب از تبعیض ناروا، عمومی‌بودن قانون و شمول و جامعیت آن و حتی‌الامکان پرهیز از استثناهای قانونی.» با عنایت به این موضوع، مصوبه کمیسیون تلفیق مخالف این بند است و حتی مشکل بنیادین دارد. عدالت یک آرمان اساسی است و هیچ چیز نمی‌تواند و نباید آن را مخدوش کند.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان گفت: همین حالا هزاران سرباز در مناطق مختلف عملیاتی و مرزهای کشور در شرایطی سخت مشغول خدمت و تامین امنیت هستند و هر چند وقت یک بار خبر شهادت یکی از این عزیزان را می‌شنویم. آیا می‌دانیم فروش خدمت سربازی چه تاثیری در روحیه این جوانان دارد؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا