جامعهخبرنقد و تحلیل

پایان جشنواره فیلم فجر؛ از لو رفتن فهرست برندگان تا برنده شدن محصول ‘صدا و سیما’

علی مصلح | مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر در حالی جمعه شب در تهران برگزار شد که در اتفاقی کم‌سابقه، فهرست کامل برندگان چند ساعت قبل از برگزاری این مراسم لو رفته بود. هیات داوران جشنواره با اهدای پنج جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم به “موقعیت مهدی” به کارگردانی هادی حجازی‌فر گمانه‌زنی‌های بعد از اعلام نامزدها را تایید کردند. این فیلم که داستانش درباره بخشی از زندگی مهدی باکری از فرماندهان جنگ هشت ساله با عراق است، در ۱۴ رشته کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین شده بود.

“علفزار” ساخته کاظم دانشی با دریافت چهار سیمرغ بلورین و یک دیپلم افتخار دومین فیلم موفق این جشنواره شد. به این ترتیب دو اثری که فیلم اول کارگردانان‌شان بودند، بیشترین جوایز را بردند. همچنین فیلم “برف آخر” دومین فیلم بلند امیرحسین عسگری چهار سیمرغ بلورین از جمله بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد تا بیشترین جایزه‌ها به فیلمسازان تازه وارد به سینما برسد.

فیلم “نگهبان شب” ساخته رضا میرکریمی جایزه بهترین کارگردانی را گرفت. البته او در مراسم حضور نداشت و جایزه را یکی از عوامل فیلمش از داوران دریافت کرد. این تنها سیمرغ بلورین اثر جدید رضا میرکریمی بود و یک دیپلم افتخار هم به علی‌اکبر اصانلو بازیگر نقش مکمل مرد این فیلم اهدا شد. طناز طباطبایی هم جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برد که این تنها جایزه فیلم “بی‌رویا” در این دوره از جشنواره بود.

"موقعیت مهدی"
توضیح تصویر،فیلم “موقعیت مهدی” درباره زندگی مهدی باکری

حاشیه‌های پایانی جشنواره پرحاشیه

به جز فاش شدن اسامی برندگان از طرف یک سایت و دست به دست شدن این فهرست در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، پخش تلویزیونی مراسم اختتامیه از میانه معرفی برندگان جوایز مسابقه سینمای ایران به دلیل آنچه شبکه نمایش “مشکل صدا” خواند، دچار اختلال و تعدادی از جوایز در حالی اهدا شد که مراسم اختتامیه بی‌صدا روی آنتن تلویزیون می‌رفت.

۲۴ ساعت قبل از برگزاری مراسم اختتامیه هم دبیر جشنواره فجر اعلام کرده بود برای “صیانت” از آرای تماشاگران، امسال سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران اهدا نمی‌شود. اختلال در رای‌گیری از طریق پیامک و ادعای تقلب در فرایند کسب آرای تماشاگران باعث شده بود که برخی تهیه‌کنندگان آثار امسال دست به افشاگری بزنند. روز پنجشنبه رئیس سازمان سینمایی به دبیر جشنواره دستور داد به این ادعاها رسیدگی شود و ساعتی بعد، دبیر جشنواره تصمیم به حذف سیمرغ فیلم برگزیده تماشاگران را علنی کرد که طی همه سال‌های اهدای این جایزه بی‌سابقه بود.

طناز طباطبایی برنده جایزه بهترین نقش اول زن پیشتر برای "شنای پروانه" جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرده بود
توضیح تصویر،طناز طباطبایی برنده جایزه بهترین نقش اول زن پیشتر برای “شنای پروانه” جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را دریافت کرده بود

این یکی از پرحاشیه‌ترین دوره‌های جشنواره فجر در سال‌های اخیر بود که با انصراف مسعود کیمیایی از شرکت در مسابقه آغاز شد و چند ساعت به پایان جشنواره هم تهیه‌کننده فیلم “ملاقات خصوصی” -که در همه روزهای برگزاری صدرنشین آرای تماشاگران بود- در نامه‌ای اعتراضی به دبیر جشنواره خواستار داوری نشدن این فیلم شد و انصراف داد. البته دبیر جشنواره در پاسخ گفت امکان انصراف این فیلم وجود ندارد. در نهایت این فیلم که در دو رشته نامزد شده بود، هیچ جایزه‌ای نبرد.

هیات داوری جشنواره چهلم در تعدادی از رشته‌ها بیش از یک جایزه داد؛ از جمله در رشته مهم بهترین کارگردانی که علاوه بر سیمرغ بلورین، یک دیپلم افتخار و یک جایزه ویژه اهدا کرد. همچنین در نظر گرفتن بیشترین جایزه برای فیلم “موقعیت مهدی” که تولید صداوسیما است، می‌تواند شائبه “حکومتی” بودن این رویداد سینمایی و تقدیر از آثار “سفارشی” را تقویت کند، بخصوص که تهیه‌کننده این فیلم بعد از دریافت جایزه بهترین فیلم از سازمان صداوسیما تمجید کرد.

فیلم “خائن کشی” به کارگردانی مسعود کیمیایی تنها نماینده سینمای قبل از انقلاب و باسابقه‌ترین فیلمساز حاضر در جشنواره هم با برخورد سرد داوران مواجه شد و فقط یک جایزه برای بهترین طراحی لباس گرفت. این فیلم تاریخی که داستانش در دهه ۱۳۳۰ می‌گذرد و بسیاری از منتقدان از کیفیت فضاسازی و طراحی صحنه و فیلمبرداری آن تمجید کرده بودند، هیچ سهم دیگری از جوایز رشته‌های فنی نداشت.

برگزاری این دوره از جشنواره با شیوع موج ششم شیوع کرونا در ایران همزمان شد و به همین دلیل تعدادی از سینماهای نمایش دهنده خالی ماندند. اما از سوی دیگر تراکم و حضور پرتعداد مهمانان ویژه و نمایندگان رسانه‌ها در مرکز همایش‌های برج میلاد که امسال “خانه جشنواره” خوانده می‌شد، در رسانه‌ها به باد انتقاد گرفته شد. همچنین ابتلای دبیر جشنواره به کرونا پیش از آغاز جشنواره و غیبت او تا میانه برگزاری جشنواره خبرساز شد.

شهاب حسینی (سمت چپ) یکی از داوران جشنواره بود
توضیح تصویر،شهاب حسینی (سمت چپ) یکی از داوران جشنواره بود

واکنش‌ها به لو رفتن فهرست برندگان

فاش شدن نام همه برگزیدگان جشنواره قبل از مراسم اختتامیه تیر خلاصی به اعتبار دوره چهلم این رویداد بود و به همین دلیل محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی که بلافاصله بعد از این مراسم به برنامه “هفت” در تلویزیون رفته بود، درباره این اتفاق موضع گرفت و گفت حراست این سازمان انتشار زودهنگام اسامی برندگان را بررسی می‌کند. او مسئولیت این اتفاق را متوجه رسانه‌هایی دانست که نام برندگان را منتشر کردند و با تاکید بر این که آنها باید اعلام کنند این فهرست را از کجا آورده‌اند، تاکید کرد که “پیگیری قضایی” انجام خواهد شد.

مسعود نقاش‌زاده دبیر جشنواره فجر هم بعد از اختتامیه در گفت‌وگو با رسانه‌ها انتشار فهرست برندگان پیش از اختتامیه را “بی اخلاقی در حوزه رسانه” خواند و با اشاره به محرمانه بودن رای داوران گفت رسانه‌ها باید “مراقبت” کنند که چنین اتفاقی رخ ندهد. دبیر چهلمین جشنواره فجر با اشاره به این که مشخص است اطلاعات مربوط به برندگان در اختیار چه کسانی است، لو رفتن این فهرست را قابل “ردگیری” دانست.

مجموعه اتفاق‌های پیش آمده طی ده روز برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر باعث شد پرونده این دوره که اولین جشنواره فجر در دولت ابراهیم رئیسی و مدیران جدید سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، با بی‌نظمی و جنجال و استقبال سرد تماشاگران بسته شود و به تاریخ بپیوندد.

فهرست برگزیدگان چهلمین جشنواره فیلم فجر:

 • بهترین فیلم :”موقعیت مهدی” به تهیه‌کنندگی حبیب‌اله والی‌نژاد
 • بهترین کارگردانی: رضا میرکریمی برای فیلم “نگهبان شب”
 • جایزه ویژه بهترین کارگردانی: امیرحسین عسگری برای فیلم “برف آخر”
 • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: سید هادی محقق برای فیلم “دِرب”
 • بهترین کارگردان فیلم اول: هادی حجازی‌فر برای “موقعیت مهدی”
 • بهترین فیلمنامه: کاظم دانشی برای “علفزار”
 • بهترین بازیگر نقش اول مرد: امین حیایی برای “برف آخر”
 • بهترین بازیگر نقش اول زن: طناز طباطبایی برای “بی‌رویا”
 • بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: سیمرغ بلورین برای نادر سلیمانی بازیگر فیلم “ضد” و دیپلم افتخار برای علی‌اکبر اُصانلو بازیگر “نگهبان شب”
 • بهترین بازیگر نقش مکمل زن: سیمرغ بلورین برای صدف اسپهبدی بازیگر “علفزار” و دیپلم افتخار برای فرشته حسینی بازیگر “دسته دختران”
 • بهترین فیلمبرداری: آرمان فیاض برای “برف آخر”
 • بهترین تدوین: حمید نجفی‌راد برای “علفزار”
 • بهترین موسیقی متن: سیمرغ بلورین برای مسعود سخاوت‌دوست آهنگساز “موقعیت مهدی” و دیپلم افتخار برای بهزاد عبدی آهنگساز “علفزار”
 • بهترین چهره‌پردازی: امید گلزاده برای فیلم‌های “برف آخر” و “شادروان”
 • بهترین صدابرداری: مسیح حدپور سراج برای “موقعیت مهدی”
 • بهترین صداگذاری: علیرضا علویان برای فیلم‌های “علف‌زار” و “بدون قرار قبلی”
 • بهترین طراحی صحنه: محمدرضا شجاعی برای “ضد”
 • بهترین طراحی لباس: مارال جیرانی برای “خائن‌کشی”
 • بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: ایمان کرمیان برای “موقعیت مهدی”
 • بهترین جلوه‌های ویژه بصری: حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای “دسته دختران”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا