انرژیخبر

مرکل: هرگز در برابر پوتین “ساده لوح” نبودم/روسیه را نمی‌توان نادیده گرفت

صدراعظم سابق آلمان در اولین مصاحبه خود پس از کناره گیری از قدرت با بیان این که هرگز در برخورد با رئیس جمهور روسیه “ساده لوح” نبوده، گفت: اقدام نظامی تنها زبانی است که پوتین می‌فهمد!

آنگلا مرکل، صدراعظم سابق آلمان در این مصاحبه که نزدیک به شش ماه پیش پس از کناره‌گیری از قدرت انجام داد، از سیاست‌های خود درباره روسیه دفاع کرد و گفت که ” به خاطر اتکای کشورش به دیپلماسی برای جلوگیری از جنگ در اوکراین نیازی به عذرخواهی نمی‌بیند.”

این سیاستمدار برجسته ۶۷ ساله در مصاحبه خود که از شبکه خبری “فونیکس” پخش شد، گفت: “دیپلماسی صرفا به این دلیل که کارساز نبوده، اشتباه نیست.”

مرکل همچنین حمایت خود را از تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه پس از الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ و تلاش‌های آلمان و فرانسه برای حفظ توافق صلح مینسک اعلام کرد.

وی تاکید کرد که توافقنامه صلح مینسک در سال‌های ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ در زمان خودش بهترین گزینه برای پایان دادن به درگیری‌ها در شرق اوکراین بین جدایی طلبان طرفدار روسیه و نیروهای اوکراینی بود. این روند صلح تا حدودی آرامش را به وجود آورد و به اوکراین ۷ سال فرصت داد تا دموکراسی و ارتش خود را تقویت کند.

صدر اعظم سابق آلمان گفت: “لازم نیست خودم را به خاطر تلاش ناکافی سرزنش کنم. فکر نمی‌کنم که بخواهم بگویم چیزی اشتباه بوده است و به همین دلیل انگیزه‌ای برای عذرخواهی ندارم”.

مرکل در مورد حمله روسیه به اوکراین هم مدعی شد: “هیچ توجیهی برای هر جنگ «وحشیانه و غیرقانونی» وجود ندارد. ولادیمیر پوتین(رئیس جمهور روسیه) اشتباه بزرگی مرتکب شد.”

صدر اعظم سابق آلمان هشدار داد: پوتین می‌خواهد اروپا را نابود کند و اکنون بسیار اهمیت دارد که چیزی که الان بسیار مهم است اتحاد اروپا است.

او همچنین بار دیگر از اقدام خود در ممانعت از پیوستن اوکراین به ناتو در ۲۰۰۸ دفاع کرد و گفت: شرایط آن زمان مناسب نبود و من می‌خواستم از تشدید بیشتر اوضاع با پوتین که همان زمان هم به شدت از گسترش این ائتلاف نظامی به سمت شرق ناراحت بود جلوگیری کنم.

وی با تاکید بر اینکه به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین احترام می‌گذارد، مدعی شد: “شجاعت و اراده سربازان اوکراینی که برای کشورشان می‌جنگند شگفت انگیز است”.

مرکل همچنین گفت: “هیچ راهی برای اجتناب از تعامل با پوتین وجود ندارد؛ زیرا روسیه هم مثل چین، بزرگتر از آن است که نادیده گرفته شود. ما باید راهی برای همزیستی با وجود همه اختلافاتمان پیدا کنیم.”

وی در مورد گزینه پاسخ نظامی به حمله روسیه به اوکراین مدعی شد: “این تنها زبانی است که پوتین آن را می‌فهمد.”

مرکل مسئولیت عدم سرمایه گذاری در زمینه تجهیز ارتش آلمان را رد کرد و به طور غیرمستقیم حزب سوسیال دموکرات (که اولاف شولتس، صدراعظم فعلی عضو آن است) را مقصر دانست که در ائتلاف مسیحی مرکل در دولت قبلی آلمان شریک بود.

مرکل گفت: “اکنون بسیار خوشحالم که بالاخره تصمیم گرفتیم پس از اینکه تمام دنیا پهپادهای مسلح دارند، ما هم برخی از آنها را نیز بخریم”.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا