انرژی

یک مقام اسرائیلی: زمان توافق طولانی‌تر و قوی‌تر با ایران است

یک مقام اسرائیلی گفته مذاکرات احیای برجام شکست خورده و اکنون زمان آن است که برای یک توافق قوی‌تر و طولانی‌تر با ایران تلاش شود. به گفته او آمریکا باید هم زمان “تهدید نظامی باورپذیر” را به ایران منتقل کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی از اروپا و آمریکا خواستار توافقی “طولانی‌تر و قوی‌تر” بر سر برنامه اتمی ایران شده است. او  دوشنبه ۱۲ سپتامبر گفته مذاکرات جاری که هدفش بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ است، پس از ارائه مدارکی از سوی اورشلیم مبنی بر این که ایران به توافق پایبند نبوده، شکست خورده است.

به گزارش “اسرائیل تودی” این مقام اسرائیلی که به همراه یئیر لاپید به آلمان سفر کرده، گفته است: «ما اطلاعاتی به اروپایی‌ها دادیم که ثابت می‌کند، در حالی که مذاکرات در جریان است، ایرانی‌ها دروغ می‌گویند.»

یئیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل نیز در اولین روز ورودش به آلمان (یکشنبه ۱۱ سپتامبر) گفت که اطلاعات جدیدی درباره فعالیت‌های اتمی ایران به اروپایی‌ها داده است. او اما از جزئیات این اطلاعات چیزی نگفت.

مقام ارشد اسرائیلی که نامی از او برده نشده با اشاره به اینکه در حال حاضر گفت و گویی با ایران در وین در جریان نیست به خبرنگاران گفته است: «الان زمان آن است که گفت و گوهای استراتژیک امریکا و اروپا درباره یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر با ایران آغاز شود.»

او ادامه داده است: «اما الان آمریکایی‌ها باید از یک تهدید باورپذیر نظامی صحبت کنند و در عین حال همه طرفین باید برای یک توافق بهتر فشار بیاورند. ما به توافقی بدون “غروب آفتاب” نیازمندیم.»

مطابق توافق برجام، برخی از محدودیت‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای ایران در تاریخ معینی برداشته خواهد شد که از آن با عنوان “غروب آفتاب” نام برده شده است. اسرائیل و جمهوری خواهان امریکا مخالف این بند هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا