کتاب و اندیشه

میانگین مطالعه کاربران فیدیبو، یک دقیقه در روز است

گزارش سالانه فیدیبو برای سال ۱۴۰۰ نشان می‌هد سرانه مطالعه ایرانی‌ها همچنان پایین است. براساس این گزارش میانگین مطالعه کاربران فیدیبو به‌صورت کلی کمتر از یک دقیقه در روز یا ۳۶۳ دقیقه در سال است.

به گزارش پیوست، فیدیبو، پلتفرم انتشار و فروش کتاب‌های الکترونیکی، صوتی، مجلات و پادکست، گزارش سال ۱۴۰۰ خود را منتشر کرد.

فیدیبو با بیش از ۴ میلیون کاربر، آمار قابل توجهی از سرانه مطالعه کاربرانش منتشر کرده است. فیدیبو در گزارش خود میانگین مطالعه کاربرانش را در ۳ بخش مختلف بررسی کرده که در ادامه می‌بینیم.

براساس این گزارش، کاربران فیدیبو به‌طور میانگین ۳۶۳ دقیقه در سال کتاب متنی مطالعه می‌‌کنند؛ یعنی حدودا یک دقیقه در روز. این در حالی است که میانگین گوش دادن به کتاب صوتی برای کاربران فیدیبو ۵۹۸ دقیقه در سال یا ۱/۵ دقیقه در روز است. این میانگین برای پادکست‌ها، ۲۵۲ دقیقه در سال یا ۳۰ ثانیه در روز است. همچنین هر کاربر فیدیبو به‌طور میانگین ۷۵ بار در سال از این اپلیکیشن استفاده می‌کند. آمار فیدیبو نشان می‌دهد کاربران در روزهای تعطیل پنج‌شنبه و جمعه علاقه کمتری به مطالعه دارند و روزهای شنبه تا چهارشنبه میانگین مطالعه کاربران بیشتر از دو روز آخر هفته است.

میزان مطالعه کاربران در طول هفته
میزان مطالعه کاربران در طول هفته

کاربران فیدی‌پلاس

باتوجه به این که کاربران فیدی‌پلاس، بسته به نوع اشتراکی که تهیه کرده‌اند، در یک بازه زمانی محدود به تعداد زیادی کتاب دسترسی دارند، طبیعی است که میانگین مطالعه این کاربران، از کاربران عادی فیدیبو بیشتر باشد. براساس این گزارش، کاربران دارای اشتراک فیدی‌پلاس، به‌طور میانگین ۱۴۳۳ دقیقه در سال یا حدود ۴ دقیقه در روز مطالعه می‌کنند. این میانگین برای شنیدن کتاب‌های صوتی ۱۸۹۲ دقیقه در سال یا حدود ۵ دقیقه در روز است. کاربران دارای اشتراک فیدی‌پلاس به‌طور میانگین ۲۰۸ بار در سال از اپلیکیشن فیدیبو استفاده می‌کنند.

کاربران فیدیبوک

می‌توان حدس زد کاربرانی که از فیدیبوک استفاده می‌کنند، عاشقان کتاب و کتاب‌خوانی هستند. چرا که ابزاری جداگانه برای مطالعه تهیه کرده‌اند. پس انتظار می‌رود میانگین مطالعه کاربران فیدیبو روی کتاب‌خوان فیدیبوک بیشتر هم باشد. با نگاهی به گزارش سالانه فیدیبو به صحت این ماجرا پی می‌بریم. کاربران فیدیبوک به‌طور میانگین ۲۳۸۵ دقیقه در سال یا ۶.۵ دقیقه در روز مطالعه می‌کنند. میانگین استفاده آنها از فیدیبوک هم ۲۱۷ بار در سال است.

تهرانی‌ها بیشترین کاربران فیدیبو هستند. در میان استان‌های کشور، نمودار پراکندگی کاربران فیدیبو نشان می‌دهد، کاربران تهرانی، با اختلاف نسبت به سایر استان‌های کشور از فیدیبو استفاده می‌کنند. پس از تهران، استان اصفهان در رده دوم قرار دارد و خراسان رضوی، البرز و فارس در چایگاه‌های شوم تا ششم قرار گرفته‌اند.

پراکندگی کاربران فیدیبو در استان‌های ایران

کتاب صوتی هنر خوب زندگی کردن با ترجمه و صدای عادل فردوسی‌پور توانست رتبه اول فروش کتاب‌های صوتی سال ۱۴۰۰ را از آن خود کند. همچنین کتاب‌های صوتی مغازه خودکشی با صدای هوتن شکیبا، معجزه سپاس‌گزاری با صدای نازیما حسینی، هنر شفاف اندیشیدن با صدای عادل فردوسی‌پور و چشم‌هایش با صدای آرمان سلطان‌زاده توانستند رتبه‌های بعدی را به ترتیب از آن خود کنند.

در میان کتاب‌های متنی عادت‌های اتمی نوشته جیمز کلیر پرفروش‌ترین کتاب متنی فیدیبو در سال گذشته بود و در ادامه به ترتیب کتاب‌های مردی به نام اوه، اثر مرکب، شب‌های روشن و نیمه تاریک وجود رتبه‌های دوم تا پنجم فروش را به دست آوردند.

طبق اطلاعات ارائه شده در این گزارش، محبوب‌ترین نویسندگان در دو دسته‌بندی توسعه فردی (روانشناسی و موفقیت)، و ادبیات داستانی، فلسفه مورد توجه قرار گرفته‌اند. در دسته‌بندی روانشناسی؛ «دارن هاردی»، «رولف دوبلی» و «راندا برن» سه نویسنده پرطرفدار هستند. در دسته‌بندی ادبیات داستانی و فلسفه نیز می‌توان به «داستایفسکی»، «اروین یالوم»، «آلبر کامو» و «ژان تولی» اشاره کرد.

میان مترجمان محبوب سال ۱۴۰۰ این نام‌ها در صدر محبوب‌ترین‌ها به چشم می‌خورند: «عادل فردوسی‌پور»، «مهدی قراچه‌داغی»، «مهدی سحابی»، «سروش حبیبی»، «گیتی خوشدل» و «فرناز فرود».

یکی از بخش‌های قابل توجه در این گزارش آمار فروش مجلات در فیدیبو است؛ در دورانی که فروش نشریات و مجلات چاپی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته، آمار فروش مجلات در قالب الکترونیکی نشان می‌دهد مخاطبان هنوز به این محتوا علاقه دارند و در صورت دسترسی راحت‌تر و ارائه در قالب‌های جدیدتر همچنان مورد توجه خواهند بود. از نشریات پرفروش آمده در این گزارش می‌توان به؛ «اندیشه پویا»، «فیلم امروز»، «بخارا» و «آشپزی مثبت» اشاره کرد.

پادکست در سال‌های اخیر اقبال خوبی بین کاربران ایرانی پیدا کرده است. هرچند سابقه پادکست فارسی سابقه طولانی‌تری دارد اما در سال‌های اخیر به‌خصوص پس از همه‌گیری کرونا، میزان تولید پادکست فارسی و همچنین مخاطبان این محتوای صوتی بیشتر شد. بسیاری از پادکست‌های فارسی روی فیدیبو هم منتشر می‌شوند. با نگاهی به آمار این پادکست‌ها لیست پرشنوده‌ترین پادکست‌های فارسی ۱۴۰۰ را تهیه کردیم که عبارت‌اند از: «چنل‌بی»، «بی‌پلاس»، «رواق»، «فردوسی‌خوانی»، «هلی‌تاک»، «استرینگ‌کست»، «مونیاز»، «احسانو»، «دارما» و «آلبوم».

۸ آبان ۱۴۰۰ فیدیبویی‌ترین روز سال است. در این روز ۳۴۴ هزار و ۴۳۷ بار کاربران به اپلیکیشن فیدیبو مراجعه کرده‌اند. در کنار این رکورد، ۵۵۸ دقیقه مطالعه در یک روز یکی دیگر از رکوردهایی است که توسط کاربران فیدیبو ثبت شده است. در نمودار زیر رکوردهای بیش‌تر را ملاحظه می‌کنید.

رکوردهای ثبت شده توسط کاربران فیدیبو در سال ۱۴۰۰

فیدیبو در سال ۱۴۰۰ برنامه‌های متعددی را در قالب رویدادهای فرهنگی با حضور نویسندگان، مترجمان، ناشران و اهالی فرهنگ و هنر برگزار کرد که از جمله آنها می‌توان به برنامه بزرگداشت محمود دولت‌آبادی همزمان با سال‌روز تولد این نویسنده، گردهمایی سال‌روز تولد شمس لنگردوی، شاعر و محقق معاصر و فیدی‌گپ، محتوای ویدیویی با محوریت گفت‌وگو با اهالی فرهنگ و هنر اشاره کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا