رفاه و تامین اجتماعی

نقدینگی به سمت تولید هدایت می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم روز آمار گفت: نقدینگی کشور ۵هزار هزار میلیارد تومان بوده و باید این نقدینگی را به تولید هدایت کرد. او ادامه داد: قرار است با سرمایه‌گذاری ۲۷میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز نقدینگی به خدمت تولید درآید.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه ‌این سرمایه‌گذاری باید افزایش یابد خاطرنشان کرد: این سرمایه‌گذاری در آینده باید به ۸۰میلیارد دلار برسد. سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز زودبازده است و طی مدت‌زمان یک سال می‌تواند سرمایه بازگشته و اثرهای مثبت فراوانی برای اقتصاد کشور داشته باشد. او با اشاره به برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم باید مسائل را حل کرده و اولویت‌ها را بشناسیم. اولین اولویت تمرکز بر برنامه با توجه به شفافیت است. ما نیاز به نگاه برنامه‌محور به جای بودجه‌محور داریم. هم‌اکنون عمده وقت سازمان برنامه‌و‌بودجه صرف بودجه می‌شود و کمتر به برنامه توجه شده و ۵۰درصد وقت مدیران استانی صرف برنامه‌ریزی می‌شود، در‌حالی‌که عمده وقت آنها صرف بودجه می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه اضافه کرد: وقتی به استان‌ها سفر می‌کنیم مقامات استانی در جایی که نیاز به احداث صنایع تبدیلی و تکمیلی با اشتغال‌زایی بالا و منابع اندک دارد اصرار دارند که در استانی که آب و منابع کم است پتروشیمی ایجاد شود که اشتغالی هم در پی نخواهد داشت. باید ظرفیت‌ها را شناخته و طبق اولویت هر استان سرمایه‌گذاری انجام شود. اگر بخواهیم به رشد اقتصادی در سال آینده برسیم باید ظرفیت کشور به تفکیک استان و شهرستان و حتی بخش‌ها گزارش داده شود. میرکاظمی در پایان با اشاره به کاهش زمان آمارگیری گفت: اتصال سامانه‌ها باعث کاهش دوره‌های آماری شده و نیاز به آمارگیری حضوری نیست؛ در سال ۱۴۰۵ موعد آمار سراسری بوده و با ثبت آمار می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. سیستم‌سازی و هوشمندسازی نیاز امروز جامعه آماری بوده و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با روش‌های سنتی حضوری قبلی به یک آمار جامع و کامل رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا