خبرفناوری

جوایز نوبل توسط پادشاه سوئد در استکهلم اهدا شد

کارل گوستاو، پادشاه سوئد جوایز نوبل پزشکی، فیزیک، شیمی، اقتصاد و ادبیات را در استکهلم اهدا کرد. یکی از برندگان این جایزه پژوهشگر فرایند تکامل انسان در لایپزیگ آلمان است.

حضور برندگان جوایز سال‌های گذشته

سوانته پِبو، جایزه نوبل پزشکی امسال را برای یافته‌هایش در مورد تکامل انسان دریافت کرد. او مدیر انستیتوی انسان‌شناسی تکاملی ماکس پلانک در لایپزیگ است و اولین پژوهشگری بود که ژنوم نئاندرتال را توالی‌یابی کرد. پژوهش‌های او بر ردپای ژنتیکی از گذشته‌های دیرین، به ویژه متعلق به اشکال انسان منقرض شده، متمرکز است.

در ردیف دوم برندگان جوایز امسال، برندگان پرشماری از دو سال قبل نیز بر روی صحنه در استکهلم حضور یافتند که در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به دلیل وضعیت پاندمی نتوانستند بودند به سوئد بیایند. در میان آنها دو آلمانی، بنیامین لیست (شیمی ۲۰۲۱) و راینهارد گنتسل (فیزیک ۲۰۲۰) بودند. او و سایر برندگان پیشین که گرد هم آمده بودند، هر کدام با تشویق و همچنین با قطعه موسیقی “Laus Canticum” که آهنگساز سوئدی آندره‌آ تارودی از سوی بنیاد نوبل به افتخار آن‌ها نوشته بود، تجلیل شدند.

دومین جایزه نوبل برای پژوهشگر آمریکایی

یکی از تقدیرشدگان امسال در رشته شیمی با مراسم اهدای جایزه و ضیافت برنامه‌ریزی‌شده نوبل از قبل آشنایی داشت. بری شارپلس، پژوهشگر آمریکایی، ۲۱ سال پیش جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده بود. او امسال بار دیگر در همین حوزه علمی به همراه هموطن‌اش “کارولین برتوزی” و “مورتن ملدال” دانمارکی در همین رشته مورد تجلیل قرار گرفت.

جایزه نوبل فیزیک به آلن اسپکت، جان کلازر و آنتون زایلینگر اتریشی، و جایزه نوبل علوم اقتصادی به بن برنانکه، داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ رسید. آنی ارنو، نویسنده فرانسوی جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد.

جوایز نوبل به مخترع دینامیت و اهداکننده جایزه آلفرد نوبل (۱۸۳۳-۱۸۹۶) برمی‌گردد. این جوایز به طور سنتی در سالگرد مرگ نوبل، در دهم دسامبر اعطا می‌شوند. جایزه نوبل صلح به عنوان تنها جایزه در اسلو و بقیه در استکهلم اهدا می‌شوند. امسال نیز این جایزه با مبلغ ۱۰میلیون کرون سوئدی (حدود ۹۲۰هزار یورو) همراه است که برندگان تعلق می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا