رفاه و تامین اجتماعی

وزیر ارشاد: نهادهای امنیتی پیگیر فعالیت‌های هنری هستند، گروه‌های فشار مجازی اجازه فعالیت به هنرمندان نمی‌دهند

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، از هنرمندان خواست فعالیت عادی‌شان را از سر بگیرند. او گفته است «گروه‌های فشاری که توسط شبکه‌های اجتماعی درست شده‌اند، اجازه فعالیت عادی‌شان را نمی‌دهند.»

او گفت «برخی هنرمندان تا می‌خواهند کار کنند یک لشکر مجازی فراهم شده‌ می‌ریزند در پیج‌شان و یا با تلفن آنها تماس می‌گیرند و شروع به دشنام و تخریب می‌کنند و این‌ها مانع فعالیت هنرمندان شده است».

او گفت نهادهای امنیتی به هیچ وجه مشکلی ندارند، همه آنها از جمله شاک و شعام ( شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی) مرتب از ما پیگیری می‌کنند تا فعالیت‌های هنری به صورت عادی برگزار شود و ما هم مشکلی نداریم.

به گفته وزیر ارشاد «سینما، تئاتر، موسیقی و همه بخش‌ها از جمله مطبوعات و رسانه‌ها فعالیت عادی‌شان را انجام می‌دهند». او اما اضافه کرد «در بخش مخاطب آنجایی که نیاز به حضور تماشاگر داریم، دچار اختلال شده‌ایم و بیننده سینما کم شده است».

او ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کنسرت و موسیقی گفت «به مدیرکل موسیقی وزارت ارشاد گفته‌ام با تهیه‌کنندگان موسیقی که برنامه‌های خواننده‌ها را در دست دارند جلسه بگذارد و تقویم زمانی را آماده کنند؛ ما آماده هستیم».

امروز آیت‌الله خامنه‌ای رهبر حکومت از «دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ای» خواست به «تولید هنری در خصوص حادثه شاهچراغ و سایر قضایای تاریخی» بپردازند.

رهبر حکومت جمهوری اسلامی گفت «تبیین این واقعیت‌ها جز وظایف فعالان بخش‌های هنری، تبلیغی و نگارشی و همه دستگاه‌های فرهنگی است».

در سه ماه اخیر، شمار زیادی از هنرمندان و روزنامه‌نگاران بازداشت یا احضار شدند.

تا کنون شمار زیادی از هنرمندان و سینماگران از اعتراضات اخیر که با کشته شدن مهسا (ژینا) امینی آغاز شد، حمایت کرده‌اند و از ادامه همکاری با نهادهای حکومتی کناره‌گیری کرده‌اند.

در این مدت اصناف مختلف از جمله معلمان و کسبه و بازاریان هم دست به اعتصاب زده‌اند.

وزیر ارشاد پیشتر هم در حاشیه جشنواره فیلم‌های مستند در تهران گفته بود «من از عموم هنرمندان به ویژه اهالی موسیقی خواهش می‌کنم فعالیت‌هایشان را آغاز کنند.»

مانی حقیقی، سینماگر ایرانی در اعتراض به بازداشت ترانه علیدوستی و همچنین واکنش به وزیر ارشاد ایران گفت «در چهارگوشه ایران جسد عزیزانمان را خاک می‌کنیم. وقت نداریم برایت برقصیم.»

او در همبستگی با اعتراضات اخیر هم گفت «آقا ما عزاداریم. ما الان موظفیم به عیادت دوستانمان در زندان‌های شما برویم. ما الان موظفیم به عیادت دختری برویم که کاسه چشم پر از ساچمه‌اش را خالی کردند. در چهارگوشه این کشور داریم جسد عزیزانمان را خاک می‌کنیم. وقت نداریم برایت برقصیم»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا