اقتصادجامعه

پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت

 مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از اجرایی شدن و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان از اردیبهشت‌‌ماه خبر داد و درباره جزئیات این افزایش گفت: مابه‌التفاوت افزایش حقوق فروردین نیز همزمان با حقوق اردیبهشت به بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز پرداخت می‌شود. میرهاشم موسوی اظهار کرد: سازمان تامین‌اجتماعی با عنایت به مصوبه هیات محترم وزیران و در اجرای ماده (۹۶) و ماده (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی، مستمری و کمک‌های جنبی کلیه مستمری‌بگیران بازنشسته، ازکارافتاده و مجموع مستمری بازماندگان را افزایش می‌دهد. بر این اساس میزان مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و مجموع مستمری بازماندگان که تا پایان سال ۱۴۰۱ برقرار شده است، برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری و مشمولان ازکارافتادگی جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق‌بیمه برقرار شده، به میزان ۲۷درصد مستمری آنان در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد. او افزود: همچنین برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری، میزان افزایش سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۱درصد مستمری آنان در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ به‌علاوه مبلغ ثابت دو‌میلیون و ۵۰۷هزار و ۸۸۰ریال خواهد بود.

موسوی با بیان اینکه به توصیه ریاست محترم جمهوری برای کمک به معیشت بازنشستگان، در سال جاری کمک‌های جنبی مستمری‌بگیران افزایش بسیار خوبی دارد، گفت: مبلغ بن مستمری‌بگیران و کمک‌هزینه مسکن بازنشستگان و مستمری‌بگیران به میزان ۲۱درصد افزایش یافته است. در مورد کمک‌هزینه عائله‌مندی نیز افزایش ۱۲۵درصدی اعمال شده و از ۴۰۷هزار تومان به ۹۱۷هزار تومان رسیده است. کمک‌هزینه اولاد تحت تکفل بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز حدود ۳۰۰درصد افزایش یافته و به ازای هر اولاد از ۱۰۵هزار تومان به ۴۲۲هزار تومان افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی همچنین از پرداخت باقی‌مانده متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشمول این موضوع خبر داد و گفت: مبلغ مربوط به باقی‌مانده متناسب‌سازی برای بازنشستگان مشمول این افزایش، از ابتدای سال جاری اعمال و پرداخت می‌شود. به‌روزرسانی احکام جدید نیز در حال انجام است و طی چند روز آینده احکام جدید از طریق سایت سازمان تامین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir در اختیار بازنشستگان عزیز قرار می‌گیرد و بازنشستگان و مستمری‌بگیران عزیز حقوق اردیبهشت‌ماه خود را مطابق روال همیشگی از بیستم تا پایان ماه با لحاظ افزایش حقوق دریافت می‌کنند. موسوی پرداخ.ت وام قرض‌الحسنه به بازنشستگان را از دیگر اقدامات سازمان تامین‌اجتماعی برشمرد و گفت: از سال گذشته ۳۵هزار نفر متقاضی وام قرض‌الحسنه باقی مانده بودند که طی چند روز گذشته وام این عزیزان پرداخت شد و برای سال ۱۴۰۲ نیز فرآیند پرداخت وام طی روزهای آینده تکمیل می‌شود و پیشنهاد افزایش مبلغ وام در سال جاری نیز به هیات‌مدیره و هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی و صندوق‌های تابعه ارائه شده که در صورت تصویب این پیشنهاد، مبلغ وام قرض‌الحسنه پرداختی به بازنشستگان از ۱۲میلیون تومان به ۲۰میلیون تومان افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی همچنین در مورد شرایط فعلی سازمان تامین‌اجتماعی گفت: در سال گذشته بالغ بر ۴۶۰هزار میلیارد تومان تعهدات صندوق را به صورت کامل و به‌موقع انجام دادیم و ماهیانه به طور متوسط ۳۸هزار و ۵۰۰میلیارد تومان برای ایفای تعهدات سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت شد که شامل تعهدات بلندمدت، تعهدات کوتاه‌مدت، تعهدات حوزه درمان و هزینه‌های پشتیبانی صندوق بوده است. سال گذشته را به‌رغم برخی چالش‌ها با موفقیت و با اجرای کامل همه تعهدات به پایان رساندیم و در سال جاری نیز پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و تعهدات سازمان تامین‌اجتماعی بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد. موسوی آینده سازمان تامین‌اجتماعی را امیدوارانه توصیف کرد و گفت: در سازمان تامین‌اجتماعی طی دو سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی با حمایت دولت مردمی سیزدهم در زمینه تأدیه بدهی به سازمان رقم خورده است و بالغ بر ۱۰۶هزار میلیارد تومان بدهی بانکی این سازمان را که از سنوات قبل از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰ ایجاد و تامین‌اجتماعی به‌عنوان اَبَربدهکار بانکی مطرح شده بود تسویه کردیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا