اقتصادخبرفناوری

رئیس سازمان فناوری اطلاعات خبر داد: بازنگری مصوبه رتبه‌بندی مراکز داده

رئیس سازمان فناوری اطلاعات از اصلاح مصوبه رتبه‌بندی مراکز داده که به مصوبه ۲۴۷ معروف است آینده‌ای نزدیک خبر داد. قرار است با اصلاح این مصوبه تمامی بازیگران این حوزه رتبه‌بندی شوند.

به گزارش پیوست، در دومین روز بیست و ششمین دوره نمایشگاه الکامپ، محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم‌نامه این سازمان و نصر کشور حاضر شد و گفت: رتبه‌بندی مراکز داده را از سال‌های قبل شروع کردیم و با اصلاح مصوبه ۲۴۷ کمیسیون تنظیم مقررات قرار است بخش‌های دیگری که خدمات میزبانی و ابری ارائه می‌کنند شامل رتبه‌بندی شوند.

خوانساری ادامه داد: در حوزه نرم‌افزار، قانون پدیدآورندگان نرم‌افزار را داریم که مربوط به سال ۷۹ است. در این بخش نیز باید به طبقه‌بندی و گواهی فنی نرم‌افزارها توجه کرد. در این رابطه حفظ حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزار را با مجموعه نظام صنفی دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات همچنین گفت: اگر به دنبال اثربخشی در حوزه شناسایی و ارزیابی نرم‌افزارها و صدور گواهی قانونی هستیم این کار باید با مشارکت نظام صنفی رایانه‌ای صورت بگیرد.

در این مراسم همچنین به پنج شرکت مجوز خدمات میزبانی داده شد. این مراکز عبارت‌اند از: تبیان، مرکز داده میرعماد (آسیاتک)، چکاوک (پردازش هوشمند البرز)، داده پردازی فن آوا و فرهنگ آزما

حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز گفت: سازمان نظام صنفی با ۲۱ هزار عضو و ۳۰ هیات مدیره و ۴۰۰ کمیسیون تخصصی بازوی اجرای ارتباط دولت و بخش خصوصی است. در این دوره برای نظم‌دهی به صنعت آی‌تی گام‌هایی جهت شناسنامه‌دار کردن مراکز مختلف کردیم.

او افزود: می‌خواهیم تمام محصولات صنعت آی‌تی کشور در لایه‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار را شناسنامه‌دار کنیم. فعالیت‌های خوبی در سطح کمیسیون‌های تخصصی در این زمینه شکل گرفته است.

هاشمی همچنین گفت: به دنبال این هستیم فعالان صنعت نرم‌افزار بتواند محصولات خودشان را به عنوان وثیقه به بانک‌ها و مراکز مختلف ارائه کنند.

حامد منکرسی، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات نیز در این مراسم گفت: مراکز داده با بالا بردن سطح کیفی خدمات خود می‌توانند تضمین کننده کیفیت سرویس‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات باشند.

او همچنین گفت: ابتدای امسال فراخوانی داشتیم که امکانات و خدمات این مراکز را شناسایی و به مراکز دولتی معرفی کنیم.

منکرسی از تلاش‌های برای شکل‌گیری نظام رتبه‌بندی در حوزه نرم‌افزار در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا