اقتصادخبرفناوری

سامانه بومی نقشه الکترونیک دریایی رونمایی شد

در مراسمی با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش از سامانه بومی‌سازی شده اطلاعات و نمایش نقشه الکترونیک دریایی «اِکدیس» رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به مناسبت روز جهانی هیدروگرافی و همزمان با بیش از ۴ دهه فعالیت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، طی مراسمی سامانه بومی‌سازی شده اطلاعات و نمایش نقشه الکترونیک دریایی «اکدیس» که توسط محققان این سازمان طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد.

امیر مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح درباره این سامانه، گفت: سامانه اکدیس (ECDIS) یک سامانه الکترونیکی ناوبری پیشرفته است که روی شناورهای نظامی و تجاری نصب می‌شود؛ این سامانه روی نمایشگر خود که در ابعاد مختلف ساخته می‌شود، نقشه‌های الکترونیکی را با اطلاعات نهفته در لایه‌های مختلف آن به نمایش می‌گذارد.

وی اضافه کرد: نرم‌افزار بومی ECDIS در محیط خود با در اختیار گذاشتن اطلاعات، ابزارها و امکانات مختلف مورد نیاز ناوبری از قبیل داده‌های مکانی و حرکتی شناور خودی با اتصال به گیرنده (GPS)، داده‌های مکانی حرکتی و… شناورهای اطراف (با اتصال به گیرنده AIS) Auto Pilot، بانک اطلاعات، ابزارهای برنامه‌ریزی سفر، هشدارهای مختلف نواحی ویژه حفاظت شده (Guard Zones)، جدول جزر و مد و اطلاعات عمق، عملیات ناوبری را برای افسر ناوبری یا ناخدای شناور آسان، خوشایند و از همه مهم‌تر هوشمندانه و خودکار می‌کند.

گفتنی است در این مراسم، امیر «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری حضور داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا