اقتصادخبرفناوری

طراحی باتری برای خودرو با امکان شارژ چند دقیقه ای و عمر ۱۰ ساله

با همکاری شرکت برزیلی CBMM، باتری حاوی نیوبیوم و گرافن در حال توسعه است که ده سال بیشتر از باتری‌های رایج عمر می‌کند و به سرعت نیز شارژ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان در حال ایجاد باتری برای خودروهای الکتریکی (EV) هستند که یک دهه طولانی‌تر از باتری‌های معمولی عمر کرده، و در عرض چند دقیقه شارژ می‌شود.

یکی از محدودیت‌های مهم وسایل نقلیه برقی (EV) زمان لازم برای شارژ باتری است. محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) در حال توسعه باتری‌هایی هستند که می‌توانند به سرعت شارژ شوند.

این باتری‌ها با فلزی نیوبیوم ساخته شده و تا ۱۰ سال طولانی تر از باتری استاندارد EV عمر می‌کنند. این باتری‌ها نتیجه یک پروژه ۵ میلیون دلاری نوآوری باتری است که توسط بنیاد ملی تحقیقات با همکاری شرکت برزیلی CBMM پشتیبانی می‌شود. این شرکت تأمین‌کننده پیشرو نیوبیوم است.

در تولید نمونه اولیه این باتری از نیوبیوم و گرافن استفاده شده است. گرافن دارای هدایت الکتریکی بالا است، در حالی که نیوبیوم دارای ساختار مولکولی مقاوم در برابر استرس است که می‌تواند طول عمر باتری را طولانی کند و از گرمای بیش از حد جلوگیری نماید.

محققان تخمین می‌زنند که باتری‌های نیوبیوم گرافن قادر به شارژ حداقل تا ۱۰،۰۰۰ بار بوده و ۸۰ ٪ از ظرفیت اولیه خود را نیز بعد از آن حفظ می‌کنند که این توانمندی پنج برابر بیشتر از باتری‌های فعلی EV است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا