خبر

وقوع ۲ زمین‌لرزه در نزدیکی سایت‌ هسته‌ای کره شمالی

سازمان هواشناسی کره جنوبی اعلام کرد ساعاتی پیش ۲ زمین‌لرزه، مناطق نزدیک به تأسیسات محلِ آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی، در شهرستان کیلجو در استان هامگیونگ را به لرزه درآورده است.

زمین‌لرزه اول به بزرگی ۲.۷ ریشتری ساعت ۳:۱۳ بامداد و دومین زمین‌لرزه نیز به بزرگی ۲.۳ ساعت ۷:۵۵ صبح رخ داده است.

تأسیسات کیلجو محل آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی است و تاکنون هر شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی در این تأسیسات انجام شده است. به نوشته خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، در سال ۲۰۲۲ هشت زمین‌لرزه این منطقه را لرزاند.

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تنش بین آمریکا و کره جنوبی با کره شمالی افزایش یافته و پیونگ‌یانگ در واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز سئول و واشنگتن و انجام رزمایش‌های پیاپی در مرزهای کره شمالی، آزمایش‌های موشکی خود را افزایش داده است.

رسانه‌های کره شمالی اوایل تیرماه اعلام کردند که هم‌زمان با هفتادوسومین سالگردِ آغاز جنگ کره، هزاران نفر از مردم کره شمالی با حضور در شهر پیونگ‌یانگ شعار «جنگ انتقام‌جویانه» علیه آمریکا را سرد دادند.

به نوشته خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر در این تجمع شرکت کردند و شعارنوشته‌هایی (پلاکارد) با عنوان «تمام سرزمین آمریکا در تیررس موشک‌های ماست»، «آمریکای امپریالیست ویرانگر صلح است» حمل می‌کردند.

به نوشته این خبرگزاری، کره شمالی اکنون «قوی ترین سلاح مؤثر برای مجازات امپریالیست‌های آمریکا» را در اختیار دارد و «انتقام جویان در این سرزمین با اراده‌ای تسلیم ناپذیر بی‌صبرانه در انتظار انتقام از دشمن هستند.» ۷۰ سال است که کره شمالی و جنوبی در وضعیت جنگ هستند، زیرا جنگ بین آنها در سال‌های ۱۹۵۰- ۱۹۵۳ (جنگ کره) به آتش‌بس ختم شد و نه یک معاهده صلح.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا