جامعه

امارات در راس جنگ علیه لبنان در شورای امنیت

جدای از فخر رژیم صهیونیستی به ساختار قطعنامه تمدید ماموریت نیروهای سازمان ملل در لبنان (یونیفل) در شورای امنیت، بررسی روند پیش از برگزاری جلسه شورای امنیت پیرامون تمدید ماموریت نیروهای یونیفل بیانگر یک نبرد دیپلماتیک نه چندان آسان است مخصوصا که دشمن صهیونیستی و پشت آن آمریکایی‌ها و متحدانش براساس چشم اندازی کار می‌کنند که هدف از آن تبدیل کردن یونیفیل به ابزاری برای رسیدن به هدفی واحد یعنی انجام کار «نظارت و حفاظت» در راستای منافع رژیم صهیونیستی است. دشمن برای رسیدن به این چشم انداز تلاش زیادی کرد تا این قطعنامه بیشتر به ضرر لبنان باشد. دشمن می‌خواست اصلاحات بیشتری را برای آزادی نیروهای یونیفل از هرگونه اصول مرتبط با منافع و حاکمیت لبنان ارائه کند و حال مقامات در بیروت از «موفقیت در ناکامی تل‌آویو، واشنگتن و ابوظبی از تحقق هدف این رژیم» صحبت می‌کنند.

لبنان رسمی تحت حمایت برخی از گروه‌های سیاسی، نسخه فعلی این قطعنامه را بهتر از قطعنامه مصوب سال گذشته می‌داند و موافقان این نظر به افزوده شدن عبارتی استناد می‌کنند که به لزوم هماهنگی میان نیروهای یونیفل و دولت لبنان درباره تحرکات میدانی این نیروها اشاره دارد. آنها می‌گویند، حتی اگر دشمن و حامیانش خوشحال باشند که نیروهای یونیفل در ماموریت خود از کسی اجازه نمی‌گیرند، همه می‌دانند که لبنان هر وقت که بخواهد می‌تواند از موضع خود دفاع کند بخصوص وقتی روی زمینی محکم و استواری به نام مقاومت باشد.

در برابر قطعنامه‌ای که سال گذشته با آن ساختار فاجعه بارش در نتیجه تنبلی امال مدللی، نماینده وقت لبنان در سازمان ملل و بعد هم در نتیجه شکست و بی‌تدبیری دولت رسمی بیروت تصویب شد و نیز برای ممانعت از تکرار این «رسوایی»، مخصوصا پس از اقدامات رژیم صهیونیستی در شورای امنیت و اعمال فشار بر هیئت‌های بین‌المللی برای تصویب حتی قطعنامه‌ای به مراتب بدتر از قطعنامه سال گذشته، حزب‌الله وارد نبرد شد. این حزب روند مذاکرات پیرامون متن قطعنامه تمدید ماموریت را در دو خط موازی دنبال کرد:

خط اول، رایزنی با دولت لبنان بود. براساس اطلاعات به دست آمده، با عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه این کشور تماس گرفته شده و پیشنهاد شد که به همراه یک افسر ارتش به نیویورک برود. به وی گفته شده که این نبرد را با دو سلاح رهبری کند؛ اول، تهدید به اینکه لبنان درخواست مجوز اعطا شده به یونیفل را پس می‌گیرد، دوم موضع روسیه است که لبنان از آن خواسته از حق وتو خود استفاده کند و اینکه لبنان با روس‌ها در تماس است و آنها پاسخ مثبت دادند.

بر همین اساس، بوحبیب با نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت لبنان تماس گرفت و او هم با حسین الخلیل، معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان تماس گرفت تا درباره تهدید به پس گرفتن مجوز حضور یونیفل در این کشور جویا شود و اینکه آیا واقعا حزب‌الله این نیروها را نمی‌خواهد؟ پاسخ این بود که «لبنان نامه‌ای به شورای امنیت ارسال کرد و خواستار تمدید قطعنامه بر اساس فرمولی شد که بر هماهنگی با ارتش تاکید می‌کند و در صورت عدم توجه به این درخواست لبنان، ما در پس گرفتن درخواست مجوز جدی هستیم». این تماس و رایزنی منجر به توافق بر سر ارسال نامه‌ای به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و نامه‌ای مشابه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل شد که در آن آمده بود: «لبنان، قطعنامه‌ای که بر هماهنگی بین یونیفیل و ارتش تاکید نداشته باشد، نمی‌پذیرد و این دشمن صهیونیستی است که قطعنامه ۱۷۰۱ را نقض می‌کند و در صورت عدم توجه به اصلاحات درخواستی لبنان، این کشور درخواست تمدید را پس خواهد گرفت.»

خط دومی که حزب روی آن کار کرد، تماس با تعدادی از کشورهای عضو شورای امنیت، به دلیل روابط سیاسی موجود با آنها به ویژه روسیه، چین، برزیل، ژاپن و سوئیس بود. در نتیجه این تماس‌ها روسیه و چین که حق وتو دارند، برای اولین بار در دفاع از موضع لبنان، رای ندادند. همزمان، به دلیل ارتباط مداوم و پیچیده بین حزب‌الله و فرانسوی‌ها در بسیاری از پرونده‌ها، یک خط مستقیم با پاریس وجود داشت. در جریان این ارتباط، فرانسوی‌ها به نقش بسیار «خبیثانه» امارات در این قطعنامه اشاره کردند. آنها همچنین گزارش دادند که رژیم صهیونیستی «به اعمال فشار زیاد برای رسیدن به آنچه می‌خواهد ادامه می‌دهد» و «آمریکایی‌ها تهدید لبنان مبنی بر پس گرفتن درخواست اعطای مجوز به یونیفل را جدی نگرفتند؛ اما ما جدیت لبنان را در این زمینه برای آنها روشن کردیم.»

بر این اساس، مذاکرات شورای امنیت انجام شد که بارها پیش‌نویس قطعنامه را اصلاح کرد در حالیکه مسؤولیت تدوین آن به فرانسه واگذار شده بود. روند تصویب قطعنامه سه مرحله اساسی را طی کرد: مرحله اول نسخه‌ای بود که حزب‌الله آن را «ناکافی» می‌دانست و فرانسه را از موضع قاطع خود در قبال آن آگاه می‌کرد و اینکه از آنها انتظار بیشتری داشت، به‌ویژه که اصلاحیه‌ای روی قطعنامه مصوب سال گذشته نمی‌دید. در مرحله دوم، فرانسوی‌ها به اصلاح قطعنامه پرداختند مخصوصا پس از آنکه بار دیگر متوجه جدیت لبنان در پس گیری درخواست اعطای مجوز به یونیفل شدند تا جایی که در مورد لزوم اطلاع قبلی صحبت کردند که اگر لبنان تصمیم گرفت این درخواست را پس بگیرد به پاریس اطلاع دهد تا بتواند نیروهای فرانسوی خود را خارج کند. این ساختار قطعنامه پس از افزودن بند مربوط به آزادی رفت و آمد یونیفیل، «هماهنگی با دولت لبنان و در نظر گرفتن حاکمیت لبنان» قابل قبول بود؛ اما این ساختار آمریکایی‌ها و اماراتی‌ها را غافلگیر کرد زیرا فرانسه درباره اضافه کردن این بند با آنها هماهنگ نکرده بود بنابراین آن را رد کردند و برای اصلاح دومین پیش‌نویس فرانسه فشار آوردند، نتیجه این شد که در پیش‌نویس نهایی برخی از اصلاحات درخواستی لبنان مانند نامگذاری منطقه اشغالی شمال شهرک الغجر و «نیروی اشغالگر» خواندن حضور دشمن در این منطقه حذف شد.

اما لانا زکی نسیبه، نماینده دائم امارات در سازمان ملل از تصویب قطعنامه تمدید ماموریت نیروهای یونیفل در لبنان استقبال کرد که در آن برخی از پیشنهادات اصلی امارات گنجانده شده است.

به نقل از خبرگزاری وام امارات، وی در جریان تلاوت بیانیه دولت این کشور مدعی شد، اولویت اصلی دولت امارات در مذاکرات پیرامون این قطعنامه، بهبود حمایت شورای امنیت از تلاش‌های یونیفل در حفظ آرامش و ثبات در جنوب لبنان و کل منطقه است.

امارات پیشنهاد داد، نیروهای یونیفل مستقل‌تر کار کنند و دولت لبنان تردد آزادانه آنها را در همه مناطق عملیاتی، بدون مانع تسهیل کند.

خبرگزاری وام اعلام کرد، امارات موفق شد، برای اولین بار اشاره‌ای مشخص به لزوم دسترسی یونیفل به میادین تیراندازی بدون مجوز را در قطعنامه بگنجاند و همچنین مصوبه سال گذشته را در مورد نیاز به محدود نکردن یا عدم ممانعت از «گشت زنی‌های اعلام شده و اعلام نشده» نیروهای یونیفل را حفظ کند.

نماینده دائم امارات در سازمان ملل همچنین در مواضعی جانبدارانه از رژیم صهیونیستی ضمن ابراز ناامیدی کشورش از حذف اشاره بی‌قید و شرط به اشغال شهرک الغجر لبنان توسط رژیم صهیونیستی و نیز از «اکراه شورای امنیت در ذکر نام حزب الله که توانایی یونیفل را در اجرای مأموریت خود تضعیف می‌کند»، انتقاد کرد.

وی مدعی شد که حزب‌الله در ایجاد تنش‌ها در طول خط آبی که از جنگ سال ۲۰۰۶ تاکنون بی‌سابقه است و نیز در طولانی کردن بحران‌های لبنان نقش دارد و در برابر تحقیقات پیرامون انفجار بندر بیروت در سال ۲۰۲۰ سنگ اندازی می‌کند!

این در حالی است که رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که گلعاد آردان، نماینده این رژیم در سازمان ملل موفق شد امارات را برای رای به تمدید ماموریت نیروهای یونیفل در لبنان با خود همراه کند.

خبرنگار امور سیاسی شبکه «کان» رژیم صهیونیستی اعلام کرد، تا آخرین لحظه، در دیدگاه‌ها و تلاش‌ها برای تأثیرگذاری بر فرمول مأموریت نیروهای یونیفل مستقر در لبنان اختلاف وجود داشت.

وی افزود، در آخرین لحظه یک دستاورد مهم ثبت شد و آن این بود نیروهای یونیفل برای گشت زنی نزدیک مرزها، نیازی به تایید قبلی ندارند. این نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک آردان است که موفق شد امارات را مهار کند که با رای خود در این قطعنامه به نوعی اعمال «وتو» کرده باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت نیروهای حافظ صلح در لبنان (یونیفیل) را با اکثریت ۱۳ رای به مدت یک سال تمدید کرد.

به گزارش النشره، با وجود رای امتناع روسیه و چین، شورای امنیت در نشست روز پنج‌شنبه خود وضعیت لبنان را «همچنان تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی دانست» و تصمیم گرفت تا ماموریت فعلی یونیفل را تا ۳۱ اوت ۲۰۲۴ تمدید کند.

منابع دیپلماتیک آگاه در سازمان ملل اعلام کردند که بند آزادی تردد نیروهای یونیفل و عدم هماهنگی آن‌ها با ارتش لبنان در مأموریت‌هایشان در پیش‌نویس قطعنامه تمدید مأموریت این نیروها باقی خواهد ماند.

این منابع اعلام کردند: کمکی که به صورت سوخت و کمک پزشکی به ارتش لبنان داده می‌شد از این پیش‌نویس حذف شده است. تنها بند خوبی که در این پیش‌نویس وجود دارد تأکید بر لزوم عقب‌نشینی فوری رژیم صهیونیستی از شمال الغجر و خراج الماری با هماهنگی یونیفل است.

همچنین وزیر خارجه لبنان روز جمعه اعلام کرد، کشورش با پیش نویس قطعنامه تمدید ماموریت نیروهای یونیفل که در شورای امنیت مطرح شده، مخالف است.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان هم در سخنرانی خود در ششمین سالروز آزادی الجرود در شرق لبنان به وضعیت نیروهای یونیفل و آینده آنها پرداخت و اعلام کرد، می‌خواهند «نیروهای یونیفل در لبنان به جاسوسان اشغالگر اسرائیل تبدیل شوند». مقاومت از دولت لبنان در این اقدام حمایت می‌کند که «به دنبال اصلاح اشتباهی است که سال گذشته مرتکب شد، اشتباهی که حاکمیت لبنان را نقض می‌کند.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا