خبرفناوری

چین رکورد تولید برق بادی را شکست

توربین گلدویندGWH۲۵۲-۱۶MW که در مزرعه بادی ایالت فوجیان در ماه ژوئن نصب شده در یک روز ۳۸۴.۱ مگاوات ساعت برق تولید کرده که برای تامین برق ۱۷۰ هزار خانه کافی است.

این رکورد در یکم سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی ثبت شده و رکورد پیشین که به شرکت دانمارکی «وستاس» تعلق دارد و در ماه آگوست رصد شده را شکست.

قطر پروانه توربین ۲۶۲ متر است و حداکثر سرعت هر تیغه آن به ۷۰ درصد سرعت صوت می رسد.

توربین بادی رکورد شکن یک طراحی نوین دارد که با کمک آن تیغه ها طوری تنظیم می شوند که هنگام وزش باد به طور واقعی به بالاترین سرعت خود دست یابند. این روند سبب شد ابزار طی تندباد هایکوی در هفته گذشته نیز فعال بماند. در مدت این تندباد توربین های معمولی به اجبار باید خاموش می شدند.

سخنگوی گلدویند در این باره می گوید: ما از نزدیک قطعات مهم مانند برنامه اصلی کنترل و ژنراتورها را برای برداشتن تدریجی محدودیت های انرژی و تضمین عملیاتی بودن آن رصد می کنیم.

آمار انجمن انرژی بادی چین نشان می دهد چین سال گذشته بیش از ۱۱۰۰ توربین بادی نصب کرده که ۹۰ درصد آنها در مزرعه های بادی دریایی قرار دارند.

آمار جداگانه آژانس بین المللی انرژی حاکی از آن است که چین در ۲۰۲۲ میلادی ظرفیت بادی خود را در مقایسه با اتحادیه اروپا ۳ برابر کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا