خبرفناوری

جنین موش برای نخستین بار در فضا رشد کرد

محققان از جمله تروهیکو واکایاما استاد دانشگاه یاماناشی و گروهی از پژوهشگران سازمان هوافضای ژاپن نطفه های یخ زده موش را در آگوست ۲۰۲۱ میلادی همراه موشکی به ایستگاه فضایی بین المللی فرستادند.

محققان، جنین را در مراحل اولیه تشکیل شدن با استفاده از یک دستگاه مخصوص یخ زدایی کردند و به مدت ۴ روز در ایستگاه فضایی بین المللی کشت کردند.

آنها در این باره می گویند: جنین کشت شده تحت شرایط ریز گرانش به بلاستوسیست‌ها تبدیل شدند. بلاستوسیست ها در حقیقت سلول‌هایی هستند که به جنین و جفت تبدیل می‌شوند.

محققان در این باره می گویند: این آزمایش به طور واضح نشان داد گرانش تاثیر زیادی در رشد نطفه ندارد. آنها همچنین اعلام کردند پس از تحلیل بلاستوسیست های ارسالی به آزمایشگاه روی زمین متوجه شدند هیچ تغییر خاصی در دی ان ای و ژن ها به وجود نیامده است.

این نخستین تحقیق روی پستانداران است که نشاندهنده احتمال حیات آنها در فضا است. همچنین این نخستین آزمایشی است که در نطفه های پستانداران در مراحل اولیه تحت شرایط ریزگرانش ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است.

در آینده باید بلاستوسیست های کشت شده در ایستگاه فضایی بین المللی را به بدن موشها منتقل کرد تا مشخص شود آنها قادر به زایمان هستند یا خیر. به این ترتیب نرمال بودن بلاستوسیست ها تایید می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا