فناوری

چرا زنان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

مری لوکاستا | گزارشگر اقتصادی

چت جی پی تی، ربات مشهور هوش مصنوعی هم‌اکنون ۱۸۰ میلیون کاربر دارد اما هریت کلسال که کارش طرحی و ساخت جواهر است می‌گوید از آن استفاده نمی‌کند.او که دچار اختلال در خواندن (دیسلکسیا) است قبول دارد که استفاده از ربات چت ممکن است به او در برقرار کردن ارتباط شفاف‌تر با مشتریانی که به وب‌سایتش رجوع می‌کنند کمک کند. با این‌همه می‌گوید به آن اعتماد ندارد.خانم کلسال که ساکن کمبریج است می‌گوید وقتی امسال از چت جی پی تی استفاده کرد، متوجه شد اشتباه‌هایی دارد. او چت جی پی تی را با پرسیدن چند سؤال امتحان کرد. از چت جی پی تی درباره تاجی که پادشاه چارلز سوم در مراسم تاج‌گذاری ماه مه بر سرکرده بود سؤال کرد. تاجی که به نام تاج سنت ادوارد شهرت دارد.خانم کلسال می‌گوید: «از چت جی پی تی خواستم اطلاعاتی درباره تاج به من بدهد. می‌خواستم ببینم چه جوابی خواهد داد. من اطلاعات زیادی درباره جزییات جواهرات به‌کاررفته در این تاج‌دارم. در متن جواب چت جی پی تی بخش‌های زیادی وجود داشت که مربوط به تاج دیگری بود.»

خانم کلسال می‌گوید در مورد افرادی که «اطلاعاتی که از چت جی پی تی می‌گیرند به‌عنوان نتیجه فکر خودشان جا می‌زنند و نوعی سرقت اطلاعات می‌کنند» نگران است.

هرچند چت جی پی تی از زمانی که در سال گذشته در دسترس قرار گرفت به‌شدت محبوب است، بی اشتیاقی خانم کلسال در استفاده از آن به شکل چشمگیری در میان زنان رایج‌تر از مردان است. در حال حاضر، بر اساس نتیجه مطالعه‌ای که اوایل امسال صورت گرفت، ۵۴ درصد مردان از هوش مصنوعی در حرفه و یا در امور شخصی‌شان استفاده می‌کنند اما این رقم در بین زنان فقط ۳۵ درصد است.دلیل این فاصله جنسیتی در استفاده از هوش مصنوعی چیست و آیا باید نگران آن بود؟

«وضعیت فعلی و ترند استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی ظاهراً ادامه همان روند نابرابری تاریخی است. توانایی که در ساخت ابزارهای هوش مصنوعی لازم است تا حدی وابسته به دانش در علوم پایه است.»خانم کوک می‌گوید در بریتانیا تنها ۲۴ درصد نیروی کار در حوزه‌های مرتبط به علوم پایه زن هستند و ممکن است به همین دلیل زنان کمتر از مردان در استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی اعتمادبه‌نفس دارند: «هرچند استفاده از بسیاری از این ابزارها دانش تکنیکی خاصی نیاز ندارد، اگر زنان زیادی خود را دارای توانایی تکنیکی لازم ندانند، ممکن است نخواهند استفاده از این ابزارها را امتحان کنند.»«هوش مصنوعی هنوز شبیه چیزی است که از داستان‌های علمی تخیلی بیرون آمده است. در رسانه‌ها و در فرهنگ‌عامه آثار علمی تخیلی برای مردان تبلیغ و بازاریابی می‌شوند.»خانم کوک می‌گوید امیدوار است با گذر زمان زنان بیشتری از هوش مصنوعی استفاده کنند و جذب نیروی کار در این حوزه شوند: «قطعاً با رشد هوش مصنوعی نمی‌خواهیم شاهد بزرگ شدن فاصله جنسیتی در این صنعت باشیم.»بااین‌وجود لی چمبرز که روانشناس است می‌گوید طرز فکر و رفتار بعضی زنان ممکن است مانع پذیرا شدن هوش مصنوعی شود.او می‌گوید: «فاصله قابل‌توجهی در میزان اعتمادبه‌نفس زنان و مردان وجود دارد. زنان معمولاً برای اینکه شروع به استفاده از چیزی کنند می‌خواهند توانایی و دانش بالایی در آن داشته باشند. این در حالی است که مردان حتی بدون دانش آن‌چنانی در استفاده از چیزهای جدید راضی و خوشحال هستند.»لی چمبرز روانشناس می‌گوید زنان می‌ترسند استفاده از هوش مصنوعی توانایی آن‌ها در انجام کارها را زیر سؤال ببردمنبع تصویر،LEE CHAMBERSتوضیح تصویر،لی چمبرز روانشناس می‌گوید زنان می‌ترسند استفاده از هوش مصنوعی توانایی آن‌ها در انجام کارها را زیر سؤال ببردآقای چمبرز می‌گوید زنان همچنین ممکن است نگران باشند با استفاده از هوش مصنوعی توانایی آن‌ها در انجام کارها زیر سؤال برود.او می‌گوید: «زنان بیشتر ممکن است برای بی‌کفایت بودن مورد اتهام قرار بگیرند. برای همین باید برای اثبات تخصص خود در حوزه کاری‌شان تلاش کنند تا اعتبار به دست بیاورند. شاید آن‌ها تصور می‌کنند اگر به‌عنوان یک زن از هوش مصنوعی استفاده کنند به این معنی خواهد بود که تخصص کافی برای انجام کارشان را ندارند.»او ادامه می‌دهد: «فعالیت‌های زنان همین حالا هم در محیط‌های کاری دائماً در معرض بی‌اعتبار شدن است. ایده‌های زنان به دست مردان می‌افتد و آن‌ها آن ایده‌ها را طوری جا می‌زنند که انگار مال آن‌ها بوده است. زنان تصور می‌کنند در چنین شرایطی استفاده از هوش مصنوعی این وضعیت را بدتر خواهد کرد و به این معنی خواهد بود که آن‌ها برای انجام شغلشان تخصص کافی ندارند. آن‌ها نگران‌اند این عامل هم به عوامل دیگری که آن‌ها را تحقیر می‌کند، توانایی‌ها، قابلیت‌ها و ارزش‌ها آن‌ها را ندیده می‌گیرد اضافه شود.»

شاید حرف هریت کلسال توضیح خوبی باشد: « برای من اصالت و خلاقیت بشری ارزش دارد.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا