انرژی

صرفه جویی ماهانه یک متر مکعب آب توسط خانواده‌های تهرانی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از کاهش ماهانه بیش از یک مترمکعب مصرف آب توسط هر خانوار تهرانی در نیمه نخست سال جاری خبر داد.

«محسن اردکانی»، با اشاره به تامین آب جمعیت 18 میلیون نفری استان تهران و ارایه خدمات جمع‌آوری بهداشتی فاضلاب به 9.7 میلیون نفر توسط شرکت آبفای این استان، گفت: 23 درصد از مجموع آب شرب مصرفی کشور در استان تهران توزیع می‌شود.
وی با بیان این‌که در سال‌هایی که وضعیت بارش‌ها نرمال است، 75 درصد آب توزیعی در استان تهران از منابع آب‌های سطحی و 25 درصد از منابع آب‌های زیرزمینی استحصال می‌شود، سه چالش اساسی گریبان‌گیر صنعت آب و فاضلاب را کمبود منابع آب ناشی از تغییر اقلیم، افت منابع آب زیرزمینی و ازدیاد مصرف، کمبود منابع مالی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و اجرای طولانی‌مدت پروژه‌های راهبردی ناشی از محدودیت‌های مالی برشمرد.
وی با تشریح فعالیت‌های شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای سازگاری با کم‌آبی و گذر موفق از تابستان 1402، تشکیل قرارگاه تامین آب، ارتقای بهره‌وری و مدیریت تامین، توزیع و مصرف و تدوین و اجرای برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت را ازجمله راهبردهای این شرکت برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده در سال آبی گذشته عنوان و تصریح کرد: با ارتقای بهره‌وری و استفاده بهینه از چاه‌های آبی موجود و صرف هزینه‌های بسیار پایین، حدود 2100 لیتر بر ثانیه در کوتاه‌مدت ظرفیت جدید ایجاد شد.
به گفته اردکانی، در موضوع مدیریت توزیع با اعمال سیاست‌های مدیریت شبکه، استفاده از سامانه تله‌متری و اسکادا جهت راهبری بهینه شبکه توزیع و برخط‌سازی فشارسنج‌ها با نصب دیتالاگرها و در بحث مدیریت مصرف با انجام اقدام‌های فرهنگی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظیر ایجاد محدودیت موقت برای مشترکان پرمصرف خانگی و اداری از جمله قطع موقت انشعاب آب 280 دستگاه دولتی و 75 هزار مشترک با مصرف بیش از الگو در تابستان 1402 و توزیع تجهیزات کاهنده مصرف و پیمایش مستمر آب مصرفی فضاهای سبز، استخرها، کارواش‌ها و تشکیل قرارگاه رسانه فعالیت‌های موثری صورت گرفت.
وی تصریح کرد: نتیجه این اقدام‌ها موجب شد از سویی شمار مشترکان با مصرف بیش از دو برابر الگوی تعیین شده 17 درصد و شمار مشترکان پرمصرف تا دو برابر الگو 5 درصد کاهش و از سوی دیگر، شمار رعایت‌کنندگان الگوی مصرف 10 درصد افزایش یابد و سرانه مصرف در یک خانواده تهرانی از 16.8 مترمکعب در ماه به 15.7 مترمکعب کاهش یابد و بیش از 19 میلیون مترمکعب آب معادل 60 حلقه چاه با میانگین آبدهی 20 لیتر بر ثانیه و سرمایه‌گذاری 6 هزار میلیارد ریال فقط از طریق فعالیت‌های زودبازده و کم‌هزینه مدیریت مصرف و اقدام‌های فرهنگی و آگاهی‌بخشی به مشترکان صرفه‌جویی شود.
وی افزود: در مجموع با انجام فعالیت‌های گوناگون و همکاری مشترکان، در نیمه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با وجود افزایش 2.5 درصدی شمار مشترکان، 63 میلیون مترمکعب کاهش برداشت آب از منابع آب‌های سطحی را شاهد بودیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران سپس با اشاره به کمبود و محدودیت‌های تامین منابع مالی، از تشکیل قرارگاه تامین منابع مالی با رویکرد استفاده از ظرفیت‌های درون‌سازمانی و برون‌سازمانی در آبفای استان تهران خبر داد.
وی در پایان رویکرد اساسی شرکت آبفای استان تهران را اولویت‌بخشی ارتقای بهره‌وری به جای انجام فعالیت‌های توسعه‌ای، مدیریت بهینه منابع آب موجود، اولویت‌بخشی مدیریت مصرف و توزیع به مدیریت تامین و توسعه بنگاه‌داری اقتصادی در صنعت آب و فاضلاب و تنوع‌بخشی به منابع تامین اعتبار، استفاده بهینه از ظرفیت‌های قانونی موجود و مدیریت هزینه برشمرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا