بدون دسته بندی

بزرگترین راکتور همجوشی هسته‌ای جهان فعال شد

 این نوآوری نشان دهنده همکاری بین اتحادیه اروپا و ژاپن برای ایجاد همجوشی هسته ای است تا یک منبع انرژی پاک برای آینده ایجاد شود.

اتحادیه اروپا و ژاپن طی مراسم راه اندازی، بر پشتیبانی از عملیات و ارتقاهای فنی این راکتور برای ادامه دستاوردهای تحقیقاتی تاکید کردند. JT60SA یک راکتور همجوشی هسته ای از دسته توکامک است.

همجوشی هسته ای در یک اتاقک دونات شکل روی می دهد و میدان های مغناطیسی برای محصور کردن پلاسمای بسیار داغ به کار می رود. طراحی توکامک به طور گسترده مطالعه شده و هم اکنون برای دستیابی به راکتورهای همجوشی هسته ای کنترل شده روی زمین به کار می روند.

این راکتور آزمایشی به خصوص برای بالا بردن دمای پلاسما تا دمای خارق العاده ۲۰۰ میلیون درجه سانتیگراد و حفظ آن به مدت ۱۰۰ ثانیه ساخته شده است. این مدت زمان به میزان قابل توجهی فراتر از قابلیت نسخه های پیشین توکامک های بزرگ است.

افزایش مدت زمان عملیات به خصوص برای محققان کارآمد است زیرا به آنها اجازه می دهد درباره جزییات دقیق افزایش ثبات پلاسما و عملکرد آن تحقیق کنند.

قبلا اعلام شده بود این راکتور که به اندازه یک ساختمان ۶ طبقه است برای نخستین بار در ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی پلاسما را منتشر کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا