خبر

شناسایی افراد مشکوک به دیابت و پرفشاری خون در کشور

کوروش اعتماد، در نشست خبری پویش ملی سلامت با رویکرد غربالگری دیابت و فشارخون، ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای این پویش، عنوان کرد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر از جمعیت کشور در زمینه بیماری‌های دیابت و پرفشاری خون غربالگری شده اند.

وی افزود: از بین افراد غربالگری شده، ۱۴۵ هزار نفر مشکوک به پرفشاری خون و ۸۵ هزار نفر نیز مشکوک به دیابت شناسایی شده اند.

اعتماد با بیان اینکه از بین افراد غربالگری شده یک میلیون و ۷۸۰ هزار نفر در مرحله پیش فشارخون و ۶۰۰ هزار نفر نیز در مرحله پیش دیابت قرار دارند، تصریح کرد: چنانچه این افراد اصلاح سبک زندگی و انجام برخی مداخلات مانند ورزش و تحرک بدنی روزانه به مدت نیم ساعت و اصلاح رژیم تغذیه‌ای را رعایت کنند، می‌توانند از بروز این بیماری‌ها پیشگیری کنند.

وی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمانشاه، مازندران و گناباد از نظر تعداد و پوشش خدمات در بین سایر دانشگاه‌ها در رتبه‌های برتر، قرار دارند.

اعتماد با بیان اینکه در مناطق غربی کشور و مناطق صعب العبور مردم مشارکت خوبی داشته و پوشش قابل قبولی گزارش شده است، افزود: امیدواریم تا ۱۵ دی ماه این برنامه با شتاب بیشتری پیش رود.

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، در راستای اجرای «پویش ملی سلامت» تاکنون ۲۳ میلیون پیامک به هموطنان ارسال شده است. در پیامک‌های ارسالی لینکی قرار داده شده که مردم می‌توانند به صورت خوداظهاری در پویش شرکت کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا