خبرفناوری

چالش جدید تسلا درباره سرعت شارژ سایبرتراک

عملکرد شارژ خودروی سایبر تراک تسلا با باتری جدید ۴۶۸۰ (که قطر آن ۴۶ و ارتفاع آن ۸۰ میلی متر است) با انتقاداتی روبرو شده است.

در وهله نخست نگرانی ها از خودروی مدلY شروع شد که پس از به کارگیری باتری ۴۶۸۰، سرعت شارژی آن به میزان قابل توجهی کاهش یافت. اخیرا نیز منحنی شارژ باتری سایبرتراک فاش شده و به نظر می رسد نگرانی ها در این زمینه را تایید می کند. این امر نشان می دهد احتمالا مدت زمان شارژ خودروی عظیم تسلا بسیار طولانی خواهد بود.

سایبرتراک نخستین خودروی تسلا است که در آن از باتری های ۴۶۸۰ استفاده شده و همین امر در اوایل سال ۲۰۲۳ میلادی به توقف تولید باتری ۴۶۸۰ مدلY در کارخانه گیگافکتوری منجر و دلیل آن اختلال در عملکرد باتری اعلام شد.

داده های اولیه مربوط به شارژ حاکی از مدت زمان طولانی این فرایند است، به طوریکه پر شدن ۸۰ درصد باتری در مدتی طولانی تر از ۲۵ دقیقه ای انجام می شود که شرکت به طور رسمی اعلام کرده بود.

چالش اصلی نیز ریشه در کاهش سریع قدرت شارژ و در نتیجه طولانی شدن مدت زمان شارژ واقعی و فراتر از انتظارات است. تسلا برای برطرف کردن شبهات و تکرار احتمالی مشکلات باتری مدلY ، «سایبر سل» را معرفی کرد که یک نسخه پیشرفته تر از باتری ۴۶۸۰ است. هرچند شرکت مدعی است تراکم انرژی ۱۰ درصد افزایش یافته، اما داده های مخصوص شارژ هزینه در این زمینه ارائه نشده اند.

با این وجود به دلیل فقدان یک منحنی شارژ کامل نتیجه قطعی امکان پذیر نیست.

اخیرا یک سایبرتراک در محل شارژ مخصوص این خودروها در ایستگاه V۳سوپرشارژر دیده شد. مشخص شد که مدت زمان شارژ ۱۴۸ کیلووات در ظرفیت ۳۵ درصد بسیار کمتر از مدل های دیگر تسلا باسطح قدرت مشابه است. مدت زمان تخمین زده شده برای شارژ ۸۰ درصد باتری به ۳۵ دقیقه افزایش یافته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا