رفاه و تامین اجتماعی

آلودگی هوا امید به زندگی را کم می‌کند

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با بیان اینکه آلودگی هوا به‌عنوان دومین عامل مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در جهان شناخته می‌شود، گفت: آلودگی هوا به‌عنوان عاملی شناخته می‌شود که به‌میزان ۱.۸ سال باعث کاهش امید به زندگی در جهان می‌شود.

به گزارش پیام ما به نقل از تسنیم عباس شاهسونی به‌مناسبت روز ملی هوای پاک با بیان اینکه آلودگی هوا به‌عنوان مهم‌ترین عامل خطر محیط زیستی برای انسان در دنیا شناخته می‌شود، اظهار کرد: ۹۹ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که غلظت آلاینده‌های هوا در آن، بالاتر از رهنمود سازمان جهانی بهداشت است.

او افزود: کشورهای در حال توسعه و با درآمد پایین، بیشتر از سایر کشورها تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرند.

شاهسونی ادامه داد: کشور ما نیز همانند سایر کشورها تحت تأثیر آلودگی هوا قرار دارد که بخشی از این آلودگی ناشی از منابع داخلی و بخشی نیز ناشی از منابع خارجی و طوفان‌های گردوغبار است؛ به‌طور کلی منابع متحرک ۶۰ درصد و منابع ثابت ۴۰ درصد در آلودگی هوا نقش دارند؛ موتورسیکلت‌ها به‌ویژه موتورهای فرسوده، خودروها و کامیون‌های فرسوده، جزو مهم‌‌ترین منابع انتشار آلودگی هوا در شهرها هستند.

او گفت: طبق بررسی‌های انجام‌شده در وزارت بهداشت، از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۱ به‌طور میانگین ۱۶.۵ درصد از روزهای سال در کشور ما، هوا در وضعیت پاک بوده است؛ در ۶۱ درصد از روزهای سال، هوا در وضعیت قابل قبول قرار داشته است، ۱۷ درصد ناسالم برای گروه‌های حساس، ۴‌.۵ درصد ناسالم برای همه گروه‌ها و ۰.۵ درصد از روزهای سال، وضعیت هوا خیلی ناسالم و در ۰.۴ درصد از روزهای سال در کشور وضعیت هوا بسیار خطرناک بوده است.

پاک‌ترین و آلوده‌ترین هوا در شهرهای کشور

او درباره پا‌ک‌ترین و آلوده‌ترین هوا در شهرهای کشور متذکر شد: در سال گذشته شهرهای اردبیل و سنندج در بخش اعظمی از روزهای سال، هوای پاک را تجربه کرده‌اند اما در شهرهایی مانند زابل، تعداد روزهای با هوای آلوده بیشتر بوده است.

وضعیت هوای تهران در سال گذشته

شاهسونی درباره وضعیت هوای تهران نیز گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۱ در شهر تهران ۲۲۱ روز هوا در وضعیت قابل قبول بوده است و ۱۰۷ روز از سال گذشته شرایط هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳۶ روز ناسالم برای همه گروه‌ها بوده است.

بیماری‌های مرگبار ناشی از آلودگی هوا

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت درباره بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا تصریح کرد: آلودگی هوا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های تنفسی، قلبی ـ عروقی، دیابت، مشکلات مربوط به کودکان مانند وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس زنان، بیماری‌های اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون شود. یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد که حتی بروز اوتیسم نیز با آلودگی هوا در ارتباط است.

آلودگی هوا می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های تنفسی، قلبی ـ عروقی، دیابت، مشکلات مربوط به کودکان مانند وزن کم هنگام تولد، زایمان زودرس زنان، بیماری‌های اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون شود

آلودگی هوا عامل قطعی سرطان

او با بیان اینکه آلودگی هوا در سال 2016 از سوی سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان عامل قطعی سرطان‌زا اعلام شده است، یادآور شد: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، 40 درصد از مر‌‌گ‌های به‌علت بیماری‌های مزمن انسداد ریه (COPD)، 20 درصد از مرگ‌های ناشی از دیابت، 20 درصد از بیماری‌های ایسکمیک قلبی، 19 درصد از مرگ‌های ناشی از سرطان‌ ریه و 26 درصد از مرگ‌های ناشی از سکته‌های مغزی در جهان، منتسب به آلودگی هواست، همچنین 30 درصد از مرگ‌های ناشی از عفونت سیستم تحتانی تنفس در کودکان زیر 5 سال و 20 درصد از مرگ نوزادان نارس، منتسب به آلودگی هواست‌.

کاهش ۱.۸ سال از امید به زندگی به‌دلیل آلودگی هوا در جهان

او با بیان اینکه آلودگی هوا به‌عنوان دومین عامل مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در جهان شناخته می‌شود، خاطرنشان کرد: آلودگی هوا به‌عنوان عاملی شناخته می‌شود که به‌میزان ۱.۸ سال باعث کاهش امید به زندگی در جهان می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا