جامعهرفاه و تامین اجتماعی

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

داده‌کاوی ایرنا نشان می‌دهد که دسترسی به واکسن کرونا آن‌هم نوع ایمن، مدت‌ها است مطالبه‌ای جدی میان مردم بوده و بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

به گزارش گروه داده‌کاوی ایرنا، تولید، توزیع و تزریق واکسن کرونا در روزهای اخیر از جمله موضوعات پر بحث و نظر در فضای مجازی بوده که کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه‌های مختلف خبری و تحلیلی در این ارتباط به ابراز نظرات و ارائه گزارش‌های مختلف پرداختند. علاوه بر استفاده رهبر انقلاب از واکسن داخلی، تنوع موضوعات در این حوزه از قیمت تمام شده واکسن ایرانی تا پرسش درباره میزان اثربخشی انواع مختلف واکسن از مهمترین محورهایی است که مورد توجه کاربران مجازی بوده است.  

در ادامه مهمترین محورهای مورد بحث و نظر در خصوص واکسن کرونا در تلگرام و توییتر که بر اساس هوش مصنوعی مرتب و گردآوری شده، آمده است:

واکسیناسیون ۵۰۰ هزار دانشجو در شهریور

یک کانال تلگرامی به نقل از معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص زمانبندی توزیع واکسن کرونا در میان فرهنگیان از جمله دانشجویان، معلمان، استادان و کارکنان دانشگاه ها نوشت: همه دانشجویان تا پایان آذر امسال واکسن کرونا دریافت می‌کنند. یک میلیون نفر از دانشجویان در مهر و یک میلیون نفر هم در آبان واکسینه خواهند شد. معلمان مدارس هم از مرداد واکسینه می‌شوند تا دانش آموزان بتوانند از مهر به مدرسه بروند. ۲۰۰ هزار نفر از استادان و کارکنان دانشگاه‌ها نیز همزمان با معلمان از مرداد واکسینه می‌شوند.

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

خبر بد سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن‌های کرونا

یک کانال تلگرامی به نقل از سازمان جهانی بهداشت در خصوص کاهش اثربخشی واکسن کرونا در مقابل گونه های جهش یافته این ویروس مدعی شد: واکسن‌های کووید-۱۹ در حال از دست دادن اثربخشی خود در برابر سویه دلتای کرونا هستند. سویه «دلتا پلاس» که به دلیل جهش در نوع دلتا یا «B.۱.۶۱۷.۲» شکل گرفته، اولین بار در هند شناسایی شد و یکی از محرک‌های اصلی بروز موج دوم بیماری محسوب می‌شود. این سویه از سرعت انتقال بالایی برخوردار است و سازمان جهانی بهداشت از آن به عنوان چهارمین سویه نگران کننده ویروس نام برده است.  

علت ازدحام در مراکز واکسیناسیون

ازدحام در مراکز تزریق واکسن به یکی از دغدغه های مهم مردم و کاربران شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. یک کانال تلگرامی در بررسی دلایل و راهکارهای حل این مشکل در گفت و گو با معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران آورد: بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین مردم از مراجعه بی‌مورد به مراکز خودداری کنند تا پیامک برایشان ارسال شود که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه کنند. برخی افراد دُز اولی خارج از نوبت‌دهی و ارسال پیامک به ما مراجعه کردند و به همین دلیل ازدحام خیلی زیادی در مراکز تجمیعی واکسیناسیون رخ داده است.

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

شروط رهبر معظم انقلاب برای تزریق واکسن

واکسن زدن رهبر معظم انقلاب در روزهای اخیر به یکی از موضوعات پربازدید در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. یک کانال تلگرامی پرمخاطب پیش از تزریق دوز نخست واکسن ایرانی به رهبر معظم انقلاب به نقل از رئیس فرهنگستان علوم پزشکی نوشت: رهبر انقلاب تأکید ویژه بر تزریق واکسن ایرانی دارند. این واکسن حاصل تلاش دانشمندان جوان ایرانی است و از سطح ایمنی‌زایی بالایی برخوردار است. ایشان ۲ شرط مهم برای تزریق واکسن داشتند؛ نخست آنکه واکسیناسیون ایشان خارج از نوبت انجام نگیرد. دوم اینکه فقط واکسن ایرانی استفاده خواهند کرد. به همین دلیل زمانی که واکسیناسیون هموطنان در بازه‌ی سنی بالای ۸۰ سال آغاز شد، ایشان از دریافت واکسن خارجی خودداری کرده و منتظر واکسن ایرانی ماندند.

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

رونمایی از واکسن میلاد در آینده نزدیک

یک کانال تلگرامی در ارتباط با آماده شدن واکسن میلاد ساخته شده در وزارت دفاع به نقل از سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح نوشت: واکسن  «میلاد» به‌زودی به مصرف عموم می‌رسد. رییس ستاد کل نیروهای مسلح از تست مراحل بالینی واکسن میلاد وزارت دفاع خبر داد و گفت: نیروهای مسلح در حوزه تحقیق و پژوهش در بخش کیت‌های آزمایشگاهی، ساخت داروهای گوناگون، ساخت واکسن پیشگیری و سایر حوزه های پیشگیری و درمانی درخشش فراوانی داشتند؛ واکسن میلاد وزارت دفاع امروز در زمره واکسن های موفق کشور قلمداد می شود که ان شاالله در آینده نزدیک به مصرف عمومی در سطح کشور خواهد رسید.

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

ایمنی‌زایی بیش از ۸۵ درصدی واکسن برکت

یک کانال تلگرامی در باره میزان اثربخشی واکسن برکت به نقل از مجری کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت نوشت: پروپوزال مطالعه بر روی افراد ۱۲ تا ۱۸ سال را تدوین کردیم و در حال انجام اقدامات علمی نهایی این موضوع هستیم. آزمایش‌های اولیه نشان می‌دهد که واکسن کووایران برکت بر روی جهش هندی کرونا موثر است. ایمنی‌زایی واکسن کووایران برکت بالای ۸۵ درصد است.

ادعای اثربخشی بالای واکسن اسپوتنیک دربرابر گونه هندی

یک کانال تلگرامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به این پرسش که «کدام واکسن‌ در برابر گونه هندی موثرتر است؟» چنین پاسخ داد: به گفته ولادمیر گوشچین متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز تحقیقات ملی گامالیا،  واکسن اسپوتنیک وی در برابر گونه هندی ویروس کرونا موثر است. گوشچین تصریح کرده بر اساس تحقیقات جدید واکسن مذکور فعالیت ویروس کرونا را در بدن خنثی می کند و این فرایند به شکل کاملا تثبیت شده ای ادامه می یابد.  این متخصص افزوده که واکسن اسپوتنیک وی در برابر اشکال متفاوت ویروس کرونا و احتمال مرگ ناشی از ابتلا به آن مقاومت ١٠٠درصدی ایجاد می کند و این مساله در مورد افرادی که شش ماه قبل این واکسن را تزریق کرده اند، کاملا مشهود است.

تاکید مجدد بر رایگان بودن واکسن کرونا برای مردم

همزمان با شایعاتی که در فضای مجازی در خصوص قیمت واکسن کرونا در حال انتشار است، سخنگوی سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر رایگان بودن این واکسن درباره قیمت‌گذاری واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت:  قیمت ۲۰۰هزار تومان به صورت علی الحساب توسط هیئت امنای ارزی مطرح شده و باید توجه داشت که هیئت امنای صرفه جویی ارزی در قیمت‌گذاری واکسن کرونا مرجع نیست و تنها خریدار است. واکسن کرونا برای مردم رایگان خواهد بود و وزارت بهداشت این واکسن‌ها را خریداری می‌کند و به صورت رایگان به مردم تزریق می‌کند.  قیمت واکسن‌هایی که در ایران تولید می‌شود بیش از ۶۵ تا ۷۰ درصد حداقلِ قیمت مشابه خارجی، نخواهد بود.  تجهیزات ساخت واکسن کرونا با ارز نیمایی وارد می‌شود.  

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت نیز در این باره توییت زد: واکسن ایرانی برای مردم رایگان است:

واکسن کرونا؛ دغدغه‌ای عمومی در فضای مجازی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا