جامعهرفاه و تامین اجتماعی

رئیس مرکز آمار: سهم ۶۵ درصدی مهاجرت شهر به روستا

رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مهاجرت شهر به روستا بیش از مهاجرت روستا به شهر بوده است، گفت: در سال ۱۳۹۸ سهم برآورد شده برای مهاجرت از شهر به روستا ۶۵.۴ درصد بوده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علیرضا زاهدیان» با اشاره به گزارش «بررسی سهم نیروی کار مهاجر غیر بومی در بازار کار کشور (بر اساس داده‌های طرح آمارگیری از نیروی کار مرکز آمار ایران)» اظهار داشت: این برآورد نشان می‌دهد در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸، مهاجرت شهر به روستا بیش از مهاجرت روستا به شهر بوده است.

وی تصریح کرد: تعداد مهاجران شهر به روستا در سال ۱۳۹۶ برابر ۴۹ هزار و ۸۵۳ نفر، در سال بعد از آن برابر با ۴۶ هزار و ۷۸۸  نفر و در سال ۱۳۹۸ برابر با ۵۰ هزار و ۲۱۶ نفر بوده است.

رییس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: به عبارت دیگر، در سال ۱۳۹۶، ۲۶ هزار و ۷۴۴ نفر، در سال ۱۳۹۷، ۱۲ هزار و ۹۲۴ نفر و در سال ۱۳۹۸، ۵۰ هزار و ۲۱۶  نفر بیشتر از روستا به شهر مهاجرت  کرده‌اند.

زاهدیان تاکید کرد: این پدیده را باید حاصل عوامل مختلف از جمله اثرات طرح حمایــت از توســعه و ایجــاد اشــتغال پایــدار در مناطــق روســتایی و عشــایری دانست که امید است با توجه ویژه محققین، عوامل مختلف و سهم هریک از آنها با روش‌های علمی تشریح و تبیین شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مهاجرت داخلی و بین المللی یکی از موضوعاتی است که باید از دیدگاه رفاه و تامین اجتماعی نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، طرح اشتغال روستایی یکی از طرح‌هایی است که از سال ۱۳۹۶ توسط «حسن روحانی» در روستاها و مناطق زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت به اجرا درآمد. 

به کمک طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری فضای اشتغال و کسب و کار در سطح روستاها با تغییر و تحولات اساسی روبه رو شد و باعث کاهش نرخ بیکاری و ماندگاری ساکنین روستا شد. همچنین با اجرای این طرح سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از سه درصد قبل از اجرای طرح به ۲۹ درصد تا سال ۱۳۹۹ افزایش یافت. 

برنامه دولت برای اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی جهت اجرای طرح اشتغال روستایی و اذن رهبر معظم انقلاب برای برداشت آن، طی سه سال گذشته، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان وام برای اجرای طرح‌های اشتغال پایدار در اختیار روستاییان قرار گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا