کتاب و اندیشه

ورود رسمی “قهرمان” اصغر فرهادی به رقابت‌های اسکار

‌آکادمی اسکار اعلام کرد ۹۳ فیلم به طور رسمی به نخستین مرحله رقابت بر سر کسب جایزه بهترین فیلم خارجی گام گذاشته‌اند، از جمله فیلم “قهرمان”، ساخته اصغر فرهادی. فرهادی تا کنون دو بار برنده جایزه اسکار شده است.

از این ۹۳ اثر سینمایی ۱۵ فیلم به فهرست کوتاه آکادمی اسکار راه می‌یابند. این فهرست قرار است روز ۲۱ دسامبر سال جاری میلادی اعلام شود. اوایل فوریه نیز پنج نامزد نهایی از میان این ۱۵ فیلم انتخاب خواهند شد. مراسم اسکار ۲۰۲۰ قرار است در روز ۲۷ مارس سال آینده برگزار شود. فیلم قهرمان ساخته اصغر فرهادی برای حضور در جمع نامزدان نهایی با فیلم‌هایی موفقی رقابت می‌کند، از جمله فیلم آلمانی من انسان تو هستم.
اصغر فرهادی، کارگردان فیلم |

از این ۹۳ اثر سینمایی ۱۵ فیلم به فهرست کوتاه آکادمی اسکار راه می‌یابند. این فهرست قرار است روز ۲۱ دسامبر سال جاری میلادی اعلام شود. اوایل فوریه نیز پنج نامزد نهایی از میان این ۱۵ فیلم انتخاب خواهند شد. مراسم اسکار ۲۰۲۰ قرار است در روز ۲۷ مارس سال آینده برگزار شود. فیلم “قهرمان” ساخته اصغر فرهادی برای حضور در جمع نامزدان نهایی با فیلم‌هایی موفقی رقابت می‌کند، از جمله فیلم آلمانی “من انسان تو هستم”.

البته شانس انتخاب قهرمان به عنوان یکی از نامزدان نهایی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بد نیست. نمایی از فیلم قهرمان با بازیگری امیر جدیدی (راست).
 نمایی از فیلم قهرمان با بازیگری امیر جدیدی (راست).

البته شانس انتخاب “قهرمان” به عنوان یکی از نامزدان نهایی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان بد نیست.

“قهرمان” که موضوعی اجتماعی را روایت می‌کند، برای نخستین بار در ۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۲۱ در جشنوارهٔ فیلم کن ۲۰۲۱ به نمایش درآمد. اصغر فرهادی با این فیلم در جشنواره کن موفق شد مشترکاً با “کوپه شماره ۶” ساختهٔ یوهو کاسمانن جایزه بزرگ هیئت داوران این جشنواره را به دست آورد.

در فیلم قهرمان سارینا فرهادی نیز بازیگری کرده است. صحنه‌ای از شادی او و پدرش، اصغر فرهادی از کسب موفقیت در جشنواره کن در سال ۲۰۲۱.
در فیلم قهرمان سارینا فرهادی نیز بازیگری کرده است. صحنه‌ای از شادی او و پدرش، اصغر فرهادی از کسب موفقیت در جشنواره کن در سال ۲۰۲۱.

فرهادی از معدود سینماگرانی است که بیش از یک بار موفق به دریافت جایزه اسکار شده‌اند. فیلم “فروشنده” که از آثار موفق این سینماگر ایرانی محسوب می‌شود، در سال ۲۰۱۷ جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را دریافت کرد که دومین اسکار او محسوب می‌شد.

در خور توجه آنکه فرهادی در آن دوره در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حضور در مراسم اسکار ۲۰۱۷ خودداری کرده بود. پیام فرهادی در این ارتباط و پس از دریافت اسکار قرائت شد.
هنگام قرائت پیام فرهادی در اختتامیه اسکار

در خور توجه آنکه فرهادی در آن دوره در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حضور در مراسم اسکار ۲۰۱۷ خودداری کرده بود. پیام فرهادی در این ارتباط و پس از دریافت اسکار قرائت شد.

فروشنده که در آن بازیگران صاحب‌نامی چون ترانه علیدوستی نقش‌آفرینی کرده‌اند، افزون بر جایزه اسکار افتخارات زیادی دیگری نیز به دست آورد و همچنین نامزد دریافت جوایز دیگری هم بود، از جمله نخل طلایی جشنواره کن و گلدن گلوب. ترانه علیدوستی در نمایی از فیلم فروشنده.
ترانه علیدوستی در نمایی از فیلم “فروشنده”.

“فروشنده” که در آن بازیگران صاحب‌نامی چون ترانه علیدوستی نقش‌آفرینی کرده‌اند، افزون بر جایزه اسکار افتخارات زیادی دیگری نیز به دست آورد و همچنین نامزد دریافت جوایز دیگری هم بود، از جمله نخل طلایی جشنواره کن و گلدن گلوب.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ با فیلم جدایی نادر از سیمین برای نخستین طعم اسکار را چشید. این اولین بار بود که افتخار جایزه اسکار نصیبی اثری سینمایی از ایران می‌شد.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ با فیلم “جدایی نادر از سیمین” برای نخستین طعم اسکار را چشید. این اولین بار بود که افتخار جایزه اسکار نصیبی اثری سینمایی از ایران می‌شد.

جدایی نادر از سیمین از سوی نشریه گاردین در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر سینمای جهان که از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون ساخته شده‌اند، جای گرفته است. این اثر موفق که پنجمین ساخته فرهادی محسوب می‌شود، مجموعا بیش از ۵۰ جایزه جهانی را از آن خود کرد. نمایی از جدایی نادر از سیمین با بازی درخشان لیلا حاتمی (چپ) و پیمان معادی (راست).
نمایی از “جدایی نادر از سیمین” با بازی درخشان لیلا حاتمی (چپ) و پیمان معادی (راست)

“جدایی نادر از سیمین” از سوی نشریه گاردین در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر سینمای جهان که از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون ساخته شده‌اند، جای گرفته است. این اثر موفق که پنجمین ساخته فرهادی محسوب می‌شود، مجموعا بیش از ۵۰ جایزه جهانی را از آن خود کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا