جامعهرفاه و تامین اجتماعی

بررسی اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل؛ در نیویورک چه خواهد گذشت؟

طرح اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل که پس از مرگ مهسا (ژینا) امینی دختر کرد ۲۲ ساله در بازداشت گشت ارشاد و سرکوب اعتراضات سراسری مطرح شد، روز چهارشنبه بررسی خواهد شد.

قرار است آمریکا در این روز قطعنامه اخراج ایران از این کمیسیون را به رای بگذارد.

طرح آمریکا برای اخراج ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد ابتدا از سوی کاملا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، مطرح شد. ۱۳ نهاد حقوق بشری نیز در بیانیه‌ای خواسته مشابهی را از جامعه بین‌المللی مطرح کرده اند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در پی دیدار از اثر هنری «چشم به ایران» در نیویورک با انتشار تصویری از این چیدمان هنر اعتراضی، در حساب توئیتری‌اش نوشت «باید به خواسته‌های رسای زنان ایران و جامعه مدنی گوش بدهیم و ایران را از کمیسیون وضعیت زنان در سازمان ملل متحد اخراج کنیم».

نشست علنی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به ریاست دوره ای سفیر بلغارستان ساعت ۱۰ صبح به وقت نیویورک – ۶:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران – آغاز می‌شود.

۵۴ کشور عضو این شورا هستند.

اختیار اخراج یک کشور از کمیسیون مقام زن که ۴۵ کشور از جمله جمهوری اسلامی عضو آن هستند به عهده اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی‌ست.

در آغاز جلسه آمریکا پیش نویس قطعنامه پایان دادن به عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون را ارائه خواهد داد.

احتمالا نمایندگان ۲۰ تا ۳۰ کشور در مورد پیش نویس سخنرانی و اعلام موضع می‌کنند که یک تا دو ساعت طول خواهد کشید.

سپس امکان دارد یکی از کشورهای متحد مقام‌های ایران پیش نویسی با هدف جلوگیری از تلاش‌ها برای اخراج جمهوری اسلامی پیشنهاد کند.

نمایندگان دو کشور موافق و دو کشور مخالف سخنرانی کوتاهی ایراد می‌کنند و رای گیری در مورد این پیش نویس انجام می‌شود.

اگر رای‌های مخالف بیشتر از رای های موافق باشد، یعنی تلاش برای توقف روند رای گیری برای اخراج از کمیسیون با شکست مواجه شود، شورا وارد رای گیری در مورد پیشنهاد آمریکا برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون می‌شود.

این بار اگر تعداد رای‌های موافق بیشتر از مخالفان باشد، پیش نویس آمریکا تصویب می‌شود.

در ضمن برای تصویب نیاز به رای مثبت اکثریت ۵۴ کشور نیست، کافیست تعداد آرای موافق از مخالفان بیشتر باشد. کشورهایی که رای ممتنع بدهند مساوی با عدم حضور در جلسه است.

دیپلمات‌های غربی در سازمان ملل به بی‌بی‌سی فارسی گفتند پیش بینی احتمال موفقیت آمریکا در تصویب قطعنامه اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون دشوار است چون بعضی کشورها از اعلام نظر نهایی‌‌شان در گفتگوهای دیپلماتیک طفره رفته‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا